خانه > انتخابات, سیاسی > انتخابات

انتخابات

دفاعم که تموم شد، یهویی رفتم تو فضای انتخابات و دیگه اون وسطا نشد هیچی بنویسم، هر چند حرف خیلی بود و … ، در هر صورت الان که برگشتم لازم دیدم اولین مطلب رو در مورد انتخابات بنویسم و بعد در مورد بقیه چیزا . خوب اول نتایج این دوره رو ببینید:

خوب بحث در مورد انتخابات و نتایجش به خصوص بعد از انتخابات ریاست جمهوری یه جورایی زیاد بوده و هست، منم تحلیل خودم رو از این انتخابات میگم، نظر شخصی من هست درست و غلطش هم تا این حدی هست که من فهمم، اگه احیانا پیگردی چیزی داره هم پای من هست و هیچ کسی تو تحلیلی که می نویسم نظری نداده.

۱- تعداد آرا و نتایج اعلام شده، رای افرادی هست که رای دادن و تو این که تقلب شده و یا می تونه تقلب بشه، بهش اعتقادی ندارم، هر چند که تخلف بوده و به خصوص تو تبلیغات با کاندیداها یکسان برخورد نشده.

۲- مشارکت هم واقعا همین بوده، هر تحلیلی که بخوایم بیاریم از ربط دادن به یارانه و ترس از قطع شدنش(که بعضی ها میگفتن) تا احساس وظیفه یا شور انتخاباتی ایجاد شده توسط کاندیداها و …، اینش از نظر من مهم نیست، مهم اینه که این دوره تقریبا ۵۰ هزار نفر بیش از دوره قبل رای دادن.

۳- نتیجه انتخابات کاملا عجیب هست و نه از منظر من به عنوان طرفدار دکتر نوروزی که از از منظر خود طرفدارای حاجی هم همچین نتیجه ای عجیب هست. اگه غیر این بود این همه تخلف و بی قانونی و تلاش برای رد صلاحیت و ایجاد مشکل برای دکتر نوروزی و ادامه اون ها تا شب آخر هیچ معنی نداشت. شاید بشه این طوری تحلیل کرد که اونا تو فضاسازی موفق تر از ما بودن و بعد مردم که یهویی وارد صحنه شدن کاملا بدون شناخت و تحقیق انتخاب کردن و لابد ما هم ضعیف عمل کردیم تو معرفی دکتر نوروزی، هر چند به نظرم خیلی بهتر از دوره قبل بودیم ولی خوب تو فضاسازی ظاهرا رقیب خیلی موفق تر عمل کرده.

۴- زمان، هزینه و انرژی صرف شده از طرف ما، تا زمان و هزینه و انرژی صرف شده از طرف آقای حاجی اصلا قابل مقایسه نیست. به همین لیست که نگاه میکنم با اتفاقاتی که افتاده میگم حداقل دو نفر از این لیست (طغیانی و گل شیرازی) به دعوت آقای حاجی اومدن وسط و احتمالا بعدا پست هایی که میگیرن این مورد رو تایید خواهد کرد! (باز میگم اینا فقط تحلیل من هست). در حقیقت به نظر میرسه که اینا یکی از رقبای اصلی شون رو نماینده فعلی (حسینی) می دونستن و بعد تحلیل کرده بودن که آقای حسینی دو تا از دلایل رای آوردنش رای دولت آباد و روحانی بودنش بوده و به این واسطه یه روحانی و یه دولت آبادی به لیست کاندیداها اضافه کردن تا رای این آقا رو تا حدی جذب کنن و کاهش بدن.

۵- شرکت مردم تو انتخابات تحسین برانگیز بود و اینکه به هر دلیل اومدن تو انتخابات شرکت کنن خوب بود ولی اینکه بیایم بگیم که فرد فقط وظیفه داره شرکت کنه حرف درستی نیست، کسی که شناخت نداره باید کسی رو انتخاب نکنه حداقل و رای باطله بده یا بره تلاش کنه برا رسیدن به شناخت، من با شرایطی که دیدم میگم حدود نصف از رای حاجی کاملا سرگردون بوده و همین طوری یه اسمی تو فضاسازی انجام شده شنیدن و بعد رفتن همین اسم رو نوشتن روی برگه و خوب نتیجه هم مشخصه

۶- نصف دیگه رای هایی که حاجی آرود رو میشه دو دسته کرد باز! یه دسته رای جبهه متحد هست، که اصلا حرفی در موردش ندارم، اینکه این جبهه چطوری به این نتیجه رسید که این آقا رو اعلام کنه و اینکه این آقا اصلا ده درصد هم به اصول گرایی اعتقاد داره یا نه رو الان کسی نیست که جواب بده پس ازش بگذریم بهتره! اما اونایی که نه رای سرگردون بودن و نه به واسطه جبهه متحد رای دادن، آدم هایی بودن که به سمت های قبلی اعلام شده حاجی رای دادن و نه به شخصیت و قابلیت هاش، در واقع این دومین مشکل اصلی هست که من تو انتخاب مردم می بینم. اینکه یکی یه زمانی فرماندار ویژه یه شهرستان بوده، حتی اگه تو اون شهرستان کارهای بزرگی هم شده باشه، از نظر من بدون داشتن شناخت از شخصیت طرف و اینکه اصلا چهار تا کلمه میتونه حرف بزنه یا چهار تا چالش از قبل مطرح نشده رو میتونه تجزیه تحلیل کنه و طرح براشون بده و … هیچ ارزشی نداره، اما متاسفانه خیلی ها اصلا اهمیتی به این چیزایی که من گفتم نمیدن. این انتخاب مثل همون بحثی هست که موقع انتخاب داوود مطرح میکنن که اون از کجا برای رهبری ما انتخاب شده در حالی که دارای دارایی زیادی نیست و بزرگ زاده نیست، اما خدا میگه ما اون رو در توانایی علمی و جسمی قوی قرار دادیم.
متاسفانه این مشکل خیلی می تونه جامعه رو با چالش مواجه کنه، وقتی مردم بر اساس خاندان و قبیله و سمت های قبلی رای میدن نتیجه این میشه که یه دور ایجاد میشه و افرادی که تعیین قوانین و نظارت بر اجرای اون ها رو بر عهده دارند تقریبا از تیپ خاصی باقی می مونن، اینکه کسی یه زمانی فرماندار یا بخشدار یا … بوده لزوما نشون دهنده اینکه آدم به درد بخوری می تونه باشه نیست و تنها مجموع افراد مسئول رو بسته نگه میداره و نخبگان جوان و پر انرژی رو از مسئولیت ها دور میکنه و چه بسا اسباب خروج شون از کشور رو فراهم میکنه. البته به نظرم آسیب شناسی این موضوع به نظام ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی هم برمیگرده و به نوعی مردم نسل های زیادی به این مضوع که یه عده خاص حاکم باشن عادت کردن و حالا تغییر این دید این قدر آسون نیست.
نمونه دیگه این انتخاب تو شهر اصفهان آقای ناصری هست که با وجود فاصله زیادی که با پدرش داره، رای نسبتا زیادی میاره که اگه از مردمی بهش رای دادن در موردش بپرسی حداقل نصف شون میگن چون پسر فلانی هست بهش رای دادن و ….

خلاصه جمع بندی کنم:

۱- به نظرم مشکل انتخابات، انتخاب نا آگاهانه و همین طور معیارهای غلط در انتخاب هست که لطمه زیادی به خود انتخاب کنندگان میزنه و اگه به حالش فکری نشه ضمن بسته نگه داشتن دور افراد فعال در حکومت، منجر به افزایش نارضایتی مردم به واسطه عدم لیاقت منتخبین خودشون میشه

۲- در مورد حوزه ما به نظر میرسه رقیب خیلی بیشتر از اونی که ما درگیر بودیم برنامه ریزی و تحلیل داشته و حتی یه سری کاندیدا رو برای تخریب آرا اضافه کرده و …

۳- یه نکته دیگه هم به نظرم میتونه تاثیر گذار باشه، البته چقدر درست بودنش رو نمیدونم، اما چیزی بود که بهش فکر کردم و با پیامکی که دکتر نوروزی فرستاد یه مقدار این موضوع تو ذهنم تقویت شد که ما از یه جایی به بعد مغرور بودیم و در عین حال که به خدا توکل داشتیم اما خیلی نقش خدا رو نمی دیدیم و همه اش فکر میکردیم فلان کاری که دارمی تو تبلیغات میکنیم این قدر تاثیر داره و الان این قدر جلوتریم و ….

متن پیامک اینه: «نسیم، دانه را از دوش مورچه انداخت، مورچه دانه را دوباره بر دوشش گذاشت و به خدا گفت: گاهی یادم میرود که هستی، کاش بیشتر نسیم می وزید … اجرتان با خدا»

۴- همچنان به نظرم میرسه که با وجود همه چیزایی که گفتم، این نتیجه عجیب هست ولی خوب باز میگم که به نظرم تقلبی در کار نیست و ممکن نبوده ولی نمی تونم هم نتیجه رو تحلیل کنم، چیزی که هست چهار نفر اول از نظر من همینا بودن و رای نفرات چهارم تا دهم رو هم با تقریب همین حدود می دیدم، ولی من فکر میکردم که این نود و چند هزار رای سه نفر اول تقریبا نزدیک به هم هست و یکیشون حالا یکی دو هزا تا رای بیشتر میاره، یا نهایت اختلاف دیگه ده هزار رای هست، ولی خوب نتیجه الان این شده! به طور خاص رای شهر میمه و شهر گز برام علامت سوال هست، یعنی یه جورایی هیچ تحلیلی نمی تونم بکنم که تو شهری که ما سری قبل طرفدارامون کمتر بودن و این دوره به صورت مشهود بیشتر بودن، رای مون یک سوم شده باشه! شاید بعدا دید کامل تری بتونم پیدا کنم در این خصوص و …

Categories: انتخابات, سیاسی Tags:
 1. 4 مارس 2012 در 16:54 | #1

  MSIE 8.0 Windows XP

  سلام
  من یکی از طرفدارای پراپاقرص دکتر نوروزی و در واقع یکی از مبلغای ایشون بودم .الانم با این که حدود دو روز از اعلام نتایج گذشته هنوز تو شوکم و اصلا حال خوبی ندارم. کارای پایان نامم عقبه یه مقاله تو دست دارم که بی خیالش شدم هر چقدر تلاش می کنم برم به سمت کارام واقعا نمی تونم. مثل آدمای افسرده شدم و تقریبا ناامید. تا اینکه الان اومدم سر کامپیوتر خودمو سرگرم کنم که کامنت شما رو دیدم.
  شما حرف دل منو خیلی از جوونای دیگه رو زده بودید. تو این دوره تبلیغ منو دوستام امید زیادی به جوونا میدادیم و قول می دادیم با نماینده شدن دکتر بسیاری از مشکلات جوونا حل بشه. خیلیا قصد خارج رفتن داشتن خیلیا میگفتن انتخابات از پیش تعیین شدس الکی وقتتونو به هدر ندید و ما سعی می کردیم اونا را قانع کنیم که همچین چیزی نیست. اما الان من یه خانم سی ساله و خواهر شهید که خیلیم کشورمو دوس دارم و به شدت با یک سری از حرفا مخالفت می کردم به چند دلیل با نظر اون افرادی که می گفتن انتخابات از پیش تعیین شدس موافقم:
  اول اینکه من روز جمعه تقریبا به تمام شعبه های اخذ رای در شاهین شهر سر زدم و هر گز این تعداد افرادی که آمار دادن در شاهین شهر شرکت کردن در مخیلم نمی گنجه.
  دوم
  :اخبارتمام افرادی که در شعبه های مختلف شاهین شهر گذاشته بودیم حاکی از این بود که حداقل هشتاد درصد مردم به زبون میارن که به دکتر نوروزی رای دادن و فقط بیست درصد حاجی.حالا من موندم این آمار دو برابرونیم حاجی از کجا اومده.
  سوم : دکتر دوره پیش که کاملا ناشناخته تر و جوانتر بودن حدود چهارده هزار رای آوردن و الان که اسمشون سر زبونای مردم به خصوص قشر جوان افتاده فقط سه هزارتا بیشتر؟
  بقیه مواردم که خودتون گفته بودید. نمی دونم شاید دارم از روی احساس حرف می زنم ولی من متاسفم برا مردمی که اگر واقعا ای آمار درست بوده (که از نظر من نیست)هنوز به بلوغ فکری نرسیدن و نمی تونن یه انتخاب درست داشته باشن انتخابی که اگه برای یه بچه ی ده ساله(البته که قدرت فهمش اندازه دختر خودمم باشه)فقط سخنرانی سه کاندید مطرحو می گذاشتن می تونست تشخیص بده که بعضیا نمی تونن یه سخرانی بیست دقیقه ای داشته باشن یا بعضیا ازخودشون هیچ فکری ندارنو فقط مقلد خوبی از دکتر نوروزی بودن ؛ چرا یه کار دیگهم بلد بودن خیلی ماهرانه و بدون اینکه توجهی به این داشته باشن که قیامتی هم در کاره تهمت می زدن.
  و متاسفم برا مسئولین شهر که نتونستن یه انتخابات سالمو برگزار کنن و تبعیضی بین کاندیدا قرار دادن که با سوادو بیسواد متوجه این موضوع شدن . نمی دونم این مسئولین به ظاهر محترم روی سر مردم دو تا گوش میدیدن که اینجوری باهاشون برخورد کردن.
  و در آخر متاسفم برای خانواده خودم که پسر هجده سالشونو فرستادن جنگ تا بعد از ده سال از هیکل تنومندو بلندش چند تا تیکه استخوان باقی بمونه و الان بدین شکل خون این جوونا پایمال بشه.
  در پایان ممنونم ارتون فکر میکنم یه جورایی آروم تر شدم و آرزو دارم نمایندگان مجلس در آینده دکتر و امثال دکتر باشن نه افرادی که تنها هدفشون از مجلس رفتن بدست آوردن قدرتو ثروته.
  موفق باشید

 2. 5 مارس 2012 در 00:42 | #2

  Firefox 9.0.1 Windows 7

  @دوست
  سلام
  من شبی که نتایج اعلام میشد، خوابم نمیبرد، هر چی پیامک می اومد از نتایج بیشتر به هم می ریختم، آرا گز رو که شنیدم گفتم تموم شد! دیگه این قدر تفاوت با تحلیل ما (هنوزم رای گز و میمه رو اصلا نمی فهمم)، نماز خوندم و دعا کردم و … حدود ساعت سه و چهار بود که خوابیدم، اما بعدش دیگه به نتیجه فکر نکردم، از اول هم ما مامور به نتیجه نبودیم، حتما خیری در این رای نیاوردن دکتر بود و این رای نیاوردن مسیرهای دیگه ای رو در پیش داره … .
  قبلا زیاد از زاویه دید خودم حرف زدم، از اینکه ما تو نقاشی های مختلف قرار میگیریم و باید نقش خودمون رو ایفا کنیم، شاید دوره قبل امثال من و شما نقش خودشون رو در تبلیغ دکتر خوب ایفا نکردند، اما این دوره، اونی که ازمون می اومد انجام دادیم، من فکر میکنم حدود ۵ درصد مغازه های شاهین شهر رو شخصا رفتم و حرف زدم باهاشون! همچین کاری رو تو عمرم نکرده بودم برای هیچ موضوعی! حتما خیری بوده در این موضوع که این نتایج حاصل شده. در عین حال که بیان کردن درست نبودن نتایج و … حرف درستی نیست، مگه ما میخواستیم حتما رای بیاریم که حالا برامون مهم باشه که کی رای آروده؟ هدف این بود که کسی بره که مردم بخوانش و بتونه بهتر باشه، و حالا (حداقل ظاهرا) مردم دیگری رو خواستن، حالا اگه تخلفی بوده یا هر چیز دیگه ای، واقعا اون فرد باید پاسخگو باشه هم در برابر تخلفاتی که داشته و هم در برابر مردمی که حالا منتخب شون هست، به نظر من این پیروزی نیست اگه که کوچک ترین ضعفی داشته باشه و جایگاه فرد شایسته تر رو گرفته باشه و برای فرد شایسته تر هم شکست نیست … بگذریم از همه این ها ….
  دو تا حرف رو به نظرم میرسه تو تکمیل این کامنت بنویسیم، یکی کامنتی که خود دکتر تو سایت شون در جواب یکی از کامنت ها نوشتن:
  «من شرمنده بیان احساس مادری شهیدی هستم که ما را ندیده بود و با پدر شهید برای رای دادن به ما امده و وقتی اتفاقی مرا دید خواسته اش این بود که حرمت خون شهیدان را رعایت کنم
  اینکه مدعیان اصولگرایی (شما بخوانید وصولگرایی) چه کردند و می کنند و انانی که باید قانون اجرا می کردند با حریم قانون چه کردند را به روز بازپسین؛ یوم تبلی السرائر واگذار نمودم. امیدوارم باور ان پدر و مادر شهید در شکست من نیز حفظ گردد و من شرمنده خون شهیدان نشوم»
  و یکی حرفی که رئیسم زد وقتی که شنید ما راهی مجلس نشدیم با لبخند گفت: «خدا بار سنگینی رو از رو دوش خانواده شما برداشته» حالا اگه خوشحالن بعضی ها که این بار روی دوش شون هست، ما هم ناراحت نیستیم، ان شاء الله که قدم هایی هم برای مردم بردارند ….

 1. بدون بازتاب