خانه > آپا, کسب و کار > سوالات آزمون استخدام (۱)

سوالات آزمون استخدام (۱)

پیشتر در خصوص برخی از خصیصه‎هایی که خوب هست هنگام جذب نیروی انسانی بهشون توجه بشه مطالبی رو بین متن مطالب دیگه‎ام نوشته‎ام! اما این بار به این خاطر که طرح سوال برای برخی قسمت‎ها در مصاحبه سری جدید نیروی انسانی که قرار هست جذب کنیم به من واگذار شده، لازم دیدم هر از گاهی در مورد برخی سوالات توضیح بدم!
به این سوال دقت کنید: «چه تعداد استاد دانشگاه با مدرک دکترای مهندسی کامپیوتر در شهر اصفهان زندگی می‎کنند؟ چه تعداد داوطلب برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری مهندسی کامپیوتر در دانشگاه‎های شهر اصفهان وجود دارد؟ با این فرض که سالانه ۱۰ درصد به تعداد اساتید مهندسی کامپیوتر دانشگاه‎‎های شهر اصفهان افزوده شود، به نظرتان چه مشکلاتی و چه مزایایی در کوتاه مدت و میان مدت برای کسانی که در این رشته  تحصیل می‎کنند و نیز برای شهروندان اصفهانی به دنبال خواهد داشت؟»، البته امیدوارم با خوندن صورت سوال بد و بیراه نثارم نکرده باشین!
خوب این دست سوالات که مثلا مشابه‎اش تو آزمون‎های استخدامی دیگه هم دیده میشه هدفش این هست که ببینه شخص با قرار گرفتن رو در روی یک سوال که جوابش ابتدا ممکنه واضح نباشه چه عکس العملی نشون میده. مثلا نمونه خارجی این سوال این هست:‌«چه تعداد پمپ بنزین در آمریکا وجود دارد؟» اینجا هدف این هست که شخص به جواب نمی‎دونم یا جواب‎های مشابه اکتفا نکنه! به طور ویژه نیروی انسانی که برای کار R&D استخدام میشه باید در مقابل این دست سوالات عکس العمل خوبی نشون بده و سعی کنه به هر طریقی که می تونه سوال رو جواب بده!
اما تو سوالی که من نوشتم دو قسمت اول که در مورد تعداد هست مشابه همین سوالا تعداد پمپ بنزین هست،‌اما قسمت سوم سوال سعی میکنه ضمن بیشتر به چالش کشیدن نحوه دید و تحلیل آزمون دهنده، و بررسی اینکه فقط از یک زاویه به مساله نگاه میکنه و دید بسته‎ای داره یا اینکه از چند زاویه مختلف به مساله نگاه میکنه، به آزمون دهنده نشون بده که نحوه مواجه‎اش با قسمت اول و دوم در جواب قسمت سوم هم تا حدی (البته تو این مثال خیلی کم)  تاثیر داره و در طرح سوال سعی شده وضعیت دقیقا شبیه‎سازی وضعیت واقعی باشه که یه نیروی پژوهش ممکن هست در این شرایط قرار بگیره. البته به نظرم میرسه ظاهر سوال قشنگ نشده و باید کمی بیشتر روش کار کنم و همین سوال رو در زمینه‎ای که جذاب تر به نظر بیاد و چالش‎انگیزتر باشه مطرح کنم.

Categories: آپا, کسب و کار Tags: