خانه > آپا, کسب و کار > سوالات آزمون استخدام (۲)

سوالات آزمون استخدام (۲)

در مطلب قبلی راجع به یک تیپ از سوالات توضیح دادم، تو این مطلب راجع به تیپ دیگه‌ای از سوالات می‌خوام صحبت کنم. این دسته از سوالات سوالاتی هستند که با همچین عنوانی شروع می‌شند:‌ «خود را در موقعیت‎های زیر فرض کرده و بگویید در هر موقعیت چه عکس العملی نشان خواهید داد» و بعد از این عنوان تعدادی موقعیت ذکر میشه.
جواب این تیپ سوالات از دو جهت برای مصاحبه‌گر مهم هست. جهت اول شناخت برخی از ویژگی‌های شخصیتی و رفتاری شماست. برای نمونه خلاقیت شما یا میزان پایبندی شما به رویه‎های سازمان یا … . در واقع در این دست سوالات طراح تشخیص داده به جای اینکه صراحتا در خصوص ویژگی‌های شما سوال کنه و یا اون‌ها رو در سوالی به صورت مستقیم به چالش بکشه،‌ با قرار دادن شما در موقعیت‌های مختلف، و ارزیابی عکس‌العمل شما به طور غیر مستقیم در مورد ویژگی‌های شما نتیجه‌گیری کنه. هدف دوم از این سوالات هم دقیقا دیدن عکس‌العمل شما تو اون موقعیت هست، یعنی شما وقتی به این سوالات جواب میدین، هم باید حواس‌تون باشه که جواب خوبی به سوال بدین و هم حواس‌تون باشه که وجه‌ها و ویژگی‌های مثبت شخصیت‌تون رو تو جواب این سوالات نشون بدین (هم جواب خوبی بدین و هم به خوبی جواب بدین!)! البته خیلی جای نگرانی در مورد قسمت دوم نیست و این مورد (به شرط داشتن ویژگی‌های مثبت شخصیتی و رفتاری!) اغلب به صورت ناخودآگاه اتفاق می‌افته!
در ادامه نمونه‌هایی از موقعیت‌هایی که من نوشتم رو می‌بینید (برا اینکه لذت جواب دادن رو ازتون نگیرم، از توضیح در مورد جواب هر موقعیت معذورم!):

خود را در موقعیت‎های زیر فرض کرده و بگویید در هر موقعیت چه عکس العملی نشان خواهید داد.
الف) قرارداد شما، شما را موظف نموده است که ۱۵۰ ساعت در ماه کار کنید، اما با وجود اینکه در دو ماه گذشته بیش از ۲۰۰  ساعت کار کرده‎اید، مسئول مستقیم‎تان از شما میخواهد این ماه هم بیش از ۲۰۰ ساعت کار کنید.
ب) از شما خواسته شده که هر کاری که انجام می‎دهید در پایان کار به صورت خلاصه شرح فعالیت خویش را یادداشت کنید، امروز کمی کسالت دارید و حوصله نوشتن یادداشت درباره فعالیت‎های خود را ندارید.
ج) سه ماه است که حقوق نگرفته‎اید و هر بار که مراجعه می‎کنید به شما پاسخ داده می‎شود که موضوع در دست پیگیری است اما به دلیل مشکلات اداری امکان پرداخت حقوق وجود ندارد.
د) در بیرون از محیط کار مشکلی برای شما پیش آمده است که کار شما را به شدت تحت تاثیر قرار می‎دهد و ممکن است مسئولین سازمان و همکاران بتوانند به شما در رفع آن مشکل کمک کنند، اما تردید دارید که مساله را به کسی بگویید یا همچنان خودتان با مساله دست و پنجه نرم کنید.
ه) در نحوه اداره سازمان  ایرادی ملاحظه می‎کنید، یا ایده‎ای به ذهن‎تان رسیده است که به نظرتان می‎تواند وضعیت سازمان را بهبود بخشد.
ز) شما موظف هستید هر هفته گزارش خلاصه فعالیت‎های خود را به مسئول مستقیم‎تان تحویل دهید، با این وجود دو هفته گذشته این کار را انجام نداده‎اید و مسئول مستقیم‎تان هم شما را بازخواست نکرده است، این هفته هم احساس می‎کنید حوصله نوشتن گزارش را ندارید.
ح) از شما خواسته شده سوالاتی برای استخدام افراد جدید در سازمان طراحی کنید و کار مصاحبه با آنها را بر عهده بگیرید.
ط) به شما پیشنهاد شده مسئول قسمتی شوید که خود را دارای شایستگی مسئولیت آن قسمت نمی‎دانید اما الف) فرد مناسب‎تری هم در دسترس نیست ب)به نظرتان فرد دیگیری در سازمان هست که از شما برای این مسئولیت مناسب تر است.

Categories: آپا, کسب و کار Tags: