خانه > نیوک فارسی > نیوک ۸٫۲ ، تغییرات جدید و یک درس برای من!

نیوک ۸٫۲ ، تغییرات جدید و یک درس برای من!

بعد از ارائه نسخه ۸٫۲ نیوک از سوی تم پشتیبان فارسی، هر روز یک شاهکار جدید از سوی این دوستان ارائه میشه! از این جمله میشه به موارد زیر اشاره کرد:
قابلیت نظر دهی در مورد همه چیز!
ادیتور جدید تالار گفتمان
منوی درختی
ابزار آنلاین نیوک
قالب های جدید
و ….
اشاره کرد.

وقتی به این موارد تغییراتی که تو خود نسخه ۸٫۲ داده شده بود رو اضافه میکنم، یعنی فروشگاه، ادیتور جدید برای سایت، گالری تصاویر جدید و … می بینم واقعا چیزی که الان بهش می گیم نیوک با قبل یعنی با اصلاحیه ۲ نسخه ۸٫۱ که تازه اونم خودش کلی اصلاح شده بود، خیلی خیلی فرق داره.
ظاهر امر این هست که باید کاربرای سایت نیوک فارسی شاد و خوشحال باشن و همه در حال تشکر از مدیران، اما باطن امر چیز دیگه ای رو نشون میده! با وجود اینکه این قابلیت‌های جدید باعث شده تعداد افراد زیادی روز به روز به عضویت سایت نیوک فارسی در بیان و تلاش کنن که از نیوک استفاده کنند اما سطح رضایت کاربران قبلی و فعلی از پشتیبانی توی فروم نیوک که همیشه زبان‌زد خاص و عام بود پایین اومده!
این امر چند تا نکته داره و تحلیلش می‌تونه آموزنده باشه!
اولین نکته این هست که تغییرات ظاهر نیوک باعث شده که درصد رشد کاربران سایت پشتبیان یهو زیاد بشه و این کار مدیرا رو زیاد کرده، از طرفی مدیرا مدام در حال ایجاد تحولات جدید هستن و وقت کافی، یا به عبارت بهتر به اندازه قبل، برای کاربران صرف نمی‌کنن، حالا کاربرای قدیمی به خاطر اینکه مقایسه می‌کنن که قبلا بعد از چه مدت جواب میگرفتن و الان بعد از چه مدت ناراضی هستن و کاربرای جدید هم که ممکنه خیلی تو کار با نیوک آماتور باشن به خاطر اینکه چند ساعت طول میکشه تا جواب مشکلات شون رو بگیرن ناراضی هستند. در کنار همه‌ی این موارد تحولات با وجود اینکه مورد استقبال کاربران هست اما خودش موجب بروز برخی مشکلات میشه(مثلا کاربر درست نصب نمیکنه و …) و باز تعداد سوالات رو بالا میبره و … .
دومین نکته که به نظرم آموزنده و مهم هست، این هست که قبلا یه سیستم بود با قابلیت های محدودتر اما یه پشتیبانی خیلی زیاد و حالا یه سیستم هست با قابلیت‌های زیادتر و پشتیبانی محدودتر و درسی که من میگیرم این هست که پشتیبانی به قابلیت ارجحیت داره! در واقع کاربران اگه بگن فلان چیز (مثلا ادیتور جدید برای تالار گفتمان) رو می‌خوایم و گفته بشه نمیشه یا بعدا یا … یه جوری کنار میان اما اگه سوال هاشون بی جواب بمونه حالا هر چقدر هم که پیش پا افتاده باشه، ابراز نارضایتی می‌کنن، طبیعی هم هست طرف سیستم رو نصب کرده و حالا یه مشکلی داره میخواد رفع بشه. در واقع بهتره بگم رفع مشکلات و سازگار کردن با خواسته ها از دادن قابلیت های جدید روی کاربران موجود اثرگذارتر هست تا دادن قابلیت های جدید و البته قابلیت های جدید روی جذب کاربران جدید و عدم ایجاد گرایش به سیستم‌های دیگه در کاربران موجود موثر هست.
خلاصه به نظرم میرسه، در وضعیت فعلی مدیران محترم نیوک باید یه مقدار تغییر و تحول رو متوقف کنند و بزارن سایت‌شون آروم بشه! اما این نظر بدون دونستن پیش‌فرض‌ها و اهداف اون هاست شاید اونا میخوان کارای دیگه‌ای بکنن و این روال برای اون کار مناسب‌تر باشه و … (مثلا اگه هدف‌شون جذب تبلیغات باشه شلوغ شدن سایت از راضی بودن کاربرا مهم تره و …). در هر صورت من درس گرفتم که اگه به مشتری یه سیستم ضعیف‌تر بدیم و پشتیبانی خوب یا اینکه هر جا گیر کرد رفع کنیم بیشتر رضایت مشتری رو به دنبال داره تا اینکه یه سیستم قوی بدیم و مشتری رو رها کنیم!

http://www.phpnuke.ir/ftopict-14612.html
Categories: نیوک فارسی Tags: