خانه > پایان نامه ارشد > انتخاب دانشگاه و انتخاب استاد راهنما!

انتخاب دانشگاه و انتخاب استاد راهنما!

در زندگی انتخاب‎های زیادی برای فرد پیش می‎آید، انتخاب‎هایی که برگزیدن آنها مستقیم یا غیر مستقیم زندگی فرد را دستخوش تغییر می‎کند. از این بین دو انتخاب در انتهای دوره کارشناسی و با شرکت در آزمون کارشناسی ارشد پیش روی فرد قرار می‎گیرد، البته شنیده ها حاکی از آن است که در آینده نزدیک اصلا دوره کارشناسی ارشدی نخواهد بود که این انتخاب ها باشند! اما با این وجود دیشب که مهلت ثبت نام آزمون ارشد تمام شد، من یاد این انتخاب ها افتادم و لازم دیدم در مورد این انتخاب‎ها اندکی بنویسم!
نخستین انتخاب، انتخاب دانشگاه است، بعد از آمدن نتایج ارشد بسته به رتبه هر فرد مجاز به انتخاب رشته انتخاب های متعدد یا اندکی پیش رو خواهد داشت، گذشته از اسم دانشگاه و تعداد اساتیدش که ملاک افراد بسیاری در انتخاب رشته است، ملاک صحیح انتخاب دانشگاه همان پایان نامه است! بله درست است، در واقع فرد باید ابتدا دامنه موضوعی را که قصد دارد روی آن کار کند مشخص نماید و بعد ببینید کدام دانشگاه‎ها در این موضوع اساتید فعال‎تر و بیشتری دارند.
انتخاب موضوع هم در حالت خوب می‎تواند ادامه موضوع پایان نامه کارشناسی باشد، در واقع فرد زمانی که میخواهد روی پایان‎نامه کارشناسی کار کند باید با مشورت زیاد و دقت و جستجوی زیادتر موضوعی را انتخاب کند که در آینده پایان نامه‎های کارشناسی ارشد و دکترا را بتواند در ادامه آن موضوع کار کند. پایان نامه کارشناسی بشود آشنایی با موضوع، پایان نامه ارشد بشود عمیق شدن در موضوع و بالاخره پایان نامه دکترا بشود گسترش مرزهای علم در آن زمینه یا موضوع.
البته ممکن است شما هم مثل من در پایان نامه کارشناسی موضوعی را کار نکرده باشید که در پایان نامه ارشد بخواهید ادامه بدهید، اما باز اگر در زمان انتخاب دانشگاه بر حسب موضوع مورد نظرتان برای پایان نامه ارشد عمل کنید، تا حد زیادی موفق تر از دیگران خواهید بود، نکته مهم این است که شما با ملاک قراردادن موضوع و پیدا کردن آن ،یکی دو ماهی در تابستان و حدود دو ترم هم در سال اول ارشد وقت دارید که با موضوع آشنا و آشناتر بشوید، و به این ترتیب از دیگران جلوتر و موفق‎تر خواهید بود.
بعد از ورود به یک دانشگاه با هر ملاکی که صورت گرفته باشد، انتخاب استاد راهنما جزء مهم‎ترین انتخاب‎های پیش روی فرد است. پیش از پرداختن به ملاک‎های انتخاب استاد ذکر این نکته ضروری است که چنانچه فرد قبلا موضوعی را انتخاب نکرده باشد و پس از ورود به دانشگاه قصد انتخاب موضوع را داشته باشد، درس‎هایی که در طول دوره کارشناسی ارشد می‎گذراند و تکالیف و پروژه‎هایشان امکان پیدا کردن موضوع مورد علاقه را به فرد خواهند داد، البته به شرطی که به دنبال یافتن موضوع باشد و از طرف دیگر دنبال سر هم کردن تکالیف و پروژه‎ها نباشد.
خوب می‎ماند ملاک‎های انتخاب استاد، در انتخاب استاد اولین و مهم‎ترین ملاک فیلد کاری استاد و تناسب آن با فیلد مورد نظر شما برای پایان نامه است. ملاک بعدی میزان وقتی است که استاد برای دانشجو صرف می‎کند ، این ملاک را باید با پرسش از دانشجویان پیشین استاد پیدا کنید. در کنار زمانی که استاد صرف پایان نامه می‎کند و تناسب فیلد استاد با موضوع شما، شخصیت و اخلاق استاد و نیز میزان اهمیتی که برای پایان نامه دانشجو قائل است ملاک‎هایی برای انتخاب خواهند بود، نهایتا بعد از این‎ها می‎توان به مرتبه علمی استاد و تعداد مقالاتش در سال پیشین نیز توجه نمود.
در مطلبی دیگر ان‎شاء الله در مورد دانشگاه‎های اصفهان و صنعتی اصفهان و استایدشان و نحوه انتخاب بین آنها خواهم نوشت، البته اگر قسمت باشد.

Categories: پایان نامه ارشد Tags: