خانه > شاهین شهر > سیستم عامل ملی پارس؟

سیستم عامل ملی پارس؟

چند روز پیش یه بیلبورد دیدم تو شهر که حرف از رونمایی سیستم عامل ملی پارس در تاریخ ۷ خرداد تو سالن شیخ بهایی شاهین شهر زده بود! امروز که جستجو کردم چند تا خبرگزاری هم این خبر رو زده بودن مثل این و این . طبق ادعای مطرح تو این خبرها و البته تو سایت خود این شرکت این کار از سال ۸۳ شروع شده و من چون اون سال تازه دانشجوی لیسانس کامپیوتر شده بودم خیلی اظهار نظرم در این خصوص لابد اهمیت نداره! اما تا اونجا که من میدونیم چیزی که به اسم سیستم عامل ملی و فارسی مطرح میشه یکی همون پروژه لینوکس فارسی (لینوکس شریف) هست که توسط شرکت فارسی وب شریف از حدود ده سال پیش (سال ۸۲) در حال پیگیری بوده، البته اخبار قدیمی تر در مورد هزینه شدن در این مورد هم هست مثل این مصاحبه که میگه ۱۲۰ میلیون در سال ۸۱ برای سیستم عامل ملی هزینه شده و …. در کنار این پروژه و پروژه های مشابه (توزیع های لینوکس فارسی) یه عالمه فارسی ساز هم به اسم های مختلف برای ویندوز عرضه شده (از پارسا ۹۹ که در زمان خودش شاهکار محسوب میشد تا اولین نسخه های فارسی ویستا و سون و …)  که البته با عرضه رسمی فارسی ساز ویندوز توسط مایکروسافت کم کم دیگه خیلی خبری ازشون نیست …
به جز اینها یک مصاحبه از دو سه ماه پیش هم هست که از تولید سیستم عامل ملی در سازمان پدافند غیر عامل کشور خبر میده که به نظر نمیاد با این پروژه‌ای که تو شاهین شهر ادعا شده ربطی داشته باشه …
با این توضیحات که تو بزرگ ترین شرکت های کشور کار درست و حسابی در حوزه ساخت یک سیستم عامل انجام نشده و با درکی که من بیسواد از یک سیستم عامل ملی دارم! به نظر میاد این سیستم عامل ملی پارس هم یه چیزی در حدود همون فارسی سازی یک توزیع لینوکس یا ویندوز باشه، متاسفانه تو سایت این شرکت هیچ مطلب فنی در خصوص این سیستم عامل ملی دیده نمیشه! باید منتظر موند و دید که بعد از رونمایی از این پروژه چه اتفاقاتی می افته و …
جای خوشحالی خواهد بود که کار به درد بخوری شده باشه و من بیام اینجا معذرت خواهی کنم که فکر میکردم کار به درد بخوری نشده! اما اگه این طور نبود امیدوارم شهرداری شاهین شهر هم جرات داشته باشه که معذرت خواهی کنه و همه چیز یهو محو نشه ….

پی نوشت:
۱- هر خبر تکمیلی در خصوص این سیستم عامل ملی به دست من برسه اینجا میزارم، اگه شما اطلاعاتی دارین میتونید کامنت بزارین …

بعد نوشت:
۱- تو این لینک هم حرف از الگوبرداری از سیستم عامل مایکروسافت زده شده که باید منتظر موند و دید این الگوبرداری به چه میزان هست. البته حرف‌هایی هم با این مضمون زده شده: «مسئول بازاریابی شرکت مذکور در توضیح کوتاهی به خبرنگار ما گفت : اتفاقات علمی در این شرکت قابل مقایسه با انواع خارجی نیست و در بسیاری از موارد از نظر کیفیت و قیمت حرف اول را می زند و سرمایه گذاران خارجی بسیاری از سراسر جهان تقاضای مشارکت با این شرکت را داده اند که موضوع در دست بررسی است .» که فقط میشه منتظر موند و دید چقدر درست هستن. همچنین گفته شده «مراسم رونمایی از نسخه جدید سیستم عامل فارسی بزودی با حضور مقامات کشوری در شاهین شهر برگزار خواهد شد»
مصاحبه با مدیر عامل این شرکت رو هم میتونید تو این لینک ببینید.
توضیح:
الف- طبق توضیح آقای بیدرام درباره جمله سرمایه‌گذاران خارجی، ظاهران اون جمله درباره این سیستم عامل نیست و به پاور تولید شده در این شرکت مربوط میشه
ب- توضیحات دیگه ایشون رو در کامنت پایین همین مطلب میتونید ببیند

۲- مطالبی در خصوص رونمایی این سیستم عامل:
الف- گزارش واحد مرکزی خبر

Categories: شاهین شهر Tags:
 1. بیدرام
  28 می 2012 در 11:48 | #1

  Chrome 11.0.696.60 Windows 7

  سلام و دورد بر کاربران گرامی وارجمند و یا دوستداران عزت ایرانی
  درمورد نقد و انتقاد دوست عزیزم جناب محسن نوروزی،پاسخ شما: بله این درست است رونمایی در تالار شیخ بهایی انجام شد ولی نسخه آزمایشی اون انشاالله ۲۲ بهمن ماه ارائه خواهد شد.اما درابطه با لینوکس شما دوستان می توانید روی وب جستجو کنید ، که فلسفه لینوکس فارسی با این هزینه ی گزاف و بالغ بر ۲ میلیارد تومانی و نداشتن بسترهای لازم ایرانی و هزینه چند صد میلیارد تومانی پیاده سازی و اجرای این طرح ملی با مشکل روبرو شده است.شایان بذکر است که دوسال قبل از عملیاتی شدن این طرح ملی ، توسط جوان ایرانی مقیم آلمان و یک جای دیگر که خاطرم نیست ولی می توانید جستجو کنید فارسی سازی یا بنحوی بومی سازی شده است. و در ادامه باید گفت تفاوت پارس با سیستم عامل های دیگر و یا فارسی سازها و مهمترین اون بومی سازی هسته این سیستم عامل و پایه پارسی بودن اونه.
  تولید سیستم عامل ملی در سازمان پدافند غیر عامل کشور هم تا الان حرف بوده یا شاید هم همان توزیع لینوکس فارسی به نوع دیگریست.
  پاسخ به مطلب زیر شما:
  (با این توضیحات که تو بزرگ ترین شرکت های کشور کار درست و حسابی در حوزه ساخت یک سیستم عامل انجام نشده و با درکی که من بیسواد از یک سیستم عامل ملی دارم! به نظر میاد این سیستم عامل ملی پارس هم یه چیزی در حدود همون فارسی سازی یک توزیع لینوکس یا ویندوز باشه، متاسفانه تو سایت این شرکت هیچ مطلب فنی در خصوص این سیستم عامل ملی دیده نمیشه! باید منتظر موند و دید که بعد از رونمایی از این پروژه چه اتفاقاتی می افته و …)
  من بی سوادهم میگوییم دال بر این نیست اگر شرکت ibm بزرگ و پدر سخت افزار است شرکت دیگری نمی تواند فناوری فراتر و یا هم سطح این شرکت معرفی کنند. پس درک شما شاید از این بحث اشتباه است. ولی این طرح در حد رونمایی و ارائه نسخه آزمایشی است. و در رابطه با مطلب علمی در سایت باید بگم تا ارائه نسخه به بازار بجز امکانات که انشاالله اضافه میشد چیز علمی دیگری وارد نمی شود به دلایل امنیتی.
  پی نوشت:

  الگو برداری از مایکروسافت صرفا جهت سابقه و آموزش ان سیستم عامل در ایران می باشد لذا میزان الگو برداری تاحدی از این سیستم عامل است.
  البته حرف‌های زده شده: «مسئول بازاریابی شرکت مذکور در توضیح کوتاهی به خبرنگار ما گفت : اتفاقات علمی در این شرکت قابل مقایسه با انواع خارجی نیست و در بسیاری از موارد از نظر کیفیت و قیمت حرف اول را می زند و سرمایه گذاران خارجی بسیاری از سراسر جهان تقاضای مشارکت با این شرکت را داده اند که موضوع در دست بررسی است .» این صحبت در ابطه با تولید نسل جدید پاور های کیس با تکنولوژی باور هوشمند کیس می باشد به نقل از خبرنگار این در سایت ذکر شده است درست بودن اونم هم کاملا صحیح است.
  بیاید بسازیم نه تخریب کنیم.

 2. 28 می 2012 در 12:16 | #2

  Firefox 12.0 Windows 7

  @بیدرام
  سلام
  آقای بیدرام، جای خوشحالی هست که چیزی محو نشده و شما در صدد پاسخگویی بر اومدید و همین هم می تونه نشونه این باشه که فعالیتی انجام شده که براتون دارای ارزش هست و …

  اما چند تا نکته:
  ۱- هدف من به هیچ وجه تخریب نبوده و من هم گفتم که اطلاعاتی نیست و اگه نکته تکمیلی بود ارائه میشه و …
  ۲- این مطلب در سایت سازمان رفاهی در خصوص این بازنمایی نیست:
  http://refahi.shaahinshahr.com/?ModuleId=10495&id=11706
  اگر هست، توضیح بدین در این خصوص ممنون میشم.
  ۳- اینکه شما نخواین ایده و سایر اطلاعات محصول رو در معرض نمایش بزارین تا زمانی که تجاری نشده کار اشتباهی نیست، اما اینکه هیچ اطلاعاتی ارائه نشه هم درست نیست. شما می تونستین یه توضیحات کلی بدین یا حتی چند تا تصویر بزارین یا … . عرف این نیست که به ذکر یک نام بسنده بشه و بعد هم توقع این باشه که از کار حمایت بشه …
  ۴- حتما مسیرهایی برای ثبت اختراع و … وجود داره که طی کردن اونها (که حتما طی کریدن) و ارائه تاییدیه هاشون تو سایت کار شما رو بهتر و درست تر جلوه میده
  ۵- گذشته از همه این ها اگه عرضه تجاری فرا برسه بالاخره محصول به دست مردم خواهد رسید و دیگه جای انکار نخواهد بود و چه من و چه هر کس دیگه ای که الان نمیتونه هیچ مهر تاییدی بر کار شما بزنه، اون موقع دیگه نمیتونه بگه که همچین چیزی ساخته نشده یا ….
  ۶- هر مطلب یا توضیحی که مایل باشید در جواب این مطلب به صورت کامنت بزارین یا بخواین جداگونه ارسال بشه این حق برای شما محفوظ خواهد بود …

 3. بیدرام
  28 می 2012 در 13:14 | #3

  Chrome 11.0.696.60 Windows 7

  سلام محسن جان البته با عرض پوزش که نام کوچک را نوشتم
  در رابطه با نکته ۱از لطف شماست .
  نکته پاسخ:
  حضور کم رنگ مسئولین در مراسم علمی و ملی تنها(قول ها وعده ها و ….)که خود از برگزار کننده های این مراسم بودند البته با سند عرض می کنم و جامعه علمی کشور که بصورت کاملا رسمی دعوت شده بودند و دعوت ما روهم پذیرفته بودند،همکارن و همشهریان با وجود ارائه دعوتنامه /تبلیغات/حتی پیامک حضور بسیار سردی در این مراسم داشتند.
  و ما بیش از ۳۰ نفر مهمان کشوری و ارشد در این مراسم دعوت کرده بودم که هر کدام بعد از پذیرش دعوت ما بخاطر حجم عظیم مراسمات خرداد ماه و یا می توان گفت ارزش قائل نشدن برای چنین طرح بزرگ علمی و یا احتمالاً تجربه تلخ لینوکس فارسی باعث عدم یک به یک مسئولین کشوری شده است(با سند)
  بیش از ۱۵۰ نفر دعوتی های رسمی از سوی فرمانداری شاهین شهر بوده به نقل از مسئولین و سند که شاید یکی یا دونفر حضور داشته بودند و یا جمع ۱۰۰۰ و خورده ای که دعوت شده اند کجا بودند.
  مذاکرات مختلف انجام شده و پذیرش حضور آنها در این مراسم و سپس عدم حضور آنها حتی یک نفن(حتی مراکز علمی هم برای اثبات و روشن شدن اینکه آیا سیستم عاملی و جود دارد یا ندارد حضور نداشتند)
  و حال سئوالی از شما پرسیده میشود که آیا این شرایط جوی و محیطی پیش آمده اجازه می دهد از چنین طرح بزرگی رونمایی و اون را کوچک و حقیر برشمریم در صورتی که کسی ارزشی قائل نشده است.
  با وجود کمرنگ شدن این مراسم ما دست از کار نمی کشیم و ثابت می کنیم که می توانیم و توانسته ایم و حتی اگر هم برای منفعت های اقتصادی هم شده بخش هایی از سیستم عامل رو به نمایش در خواهیم اورد در رابطه با حمایت اگر عنوانی از طرحی مطرح شد با مئولسن علمس و کشوری بخواهند طرح چیست و آیا جنبه علمی و عملیاتی دارد یا نه
  دوستانه عرض می کنم هر مرکز علمی ادعای بررسی این طرح را مطرح کرده است ولی حاضر بر انعقاد قرارداد امنیتی برای این ادعای ما نیستند که خدایی ناکرده اگر این طرح کپی و یا…. موراد دیگر سواستفاده شد جواب پس بدهند. حال میگویید چکار باید انجام داد.
  ولی مفتخرم اعلام کننم در حال راه اندازی اولین ستاد غیر دولتی بنام فناوری های رایانه وابسته به یک شرکت خصوصی و سایر مراکز علمی غیر دولتی انشاالله راه اندازی خواهد شد.
  خواهشن لینک شهرداری را هم حذف نمایید.

 4. بهارنارنج
  6 ژوئن 2012 در 13:38 | #4

  MSIE 8.0 Windows XP

  سلام
  ۱- ضمن آرزوی موفقیت برای همه جوانان این مرز و بوم که در راستای اعتلای نام ایران و ایرانی تلاش می نمایند.
  ۲- هر چه با خودم کلنجار رفتم, نتونستم از این نوشته ساده رد بشوم. شواهد و قرائن موجود ما را با آقا محسن هم عقیده می سازه. از مباحث پایه ای سیستم عامل, مدیریت منابع, حافظه و …. (این چند نقطه خودش یه دنیاست) که بگذریم, فقط یک نکته مغفول می مونه که تولید یک سیستم عامل (اگر واقعا اعتقاد به تولید داشته باشیم!) بویژه در عرضع دسکتاپ, یک دانش تکاملی و حاصل تحقیق و تجربه متخصصان مختلف در طی روند چندین ساله می باشد و البته هزینه های میلیاردی (به دلار) تنها کافیست هزینه نگارش سیستم عامل موبایل گوگل (اندروید) که بالغ بر چند میلیارد دلار شده است را به عنوان یک ملاک کوچک توجه نمائیم. بنا به اظهارات جناب بیدرام هزینه این کار ۷۰۰ میلیون ریال شده است! (واحد مرکزی خبر) حالا بگذریم که خود این دانش زیربنایی بنا به دور بودن متخصصان ما از تکنولوژیهای سطح ماشین, کلاً در کشور ما, بسیار محدود می باشد.
  ۳- اگر به نوشته جناب بیدارم در جواب آقا محسن نگاهی کوتاه بیندازیم, متوجه غلط های زیاد نگارشی و دستور زبان می شویم که (با عرض پوزش) از یک مهندس فنی معمولی هم بسیار بعید است. (در حالیکه خطاب ما به یک نخبه است)
  ۴- شرکت صبارایان گرگاب
  “این سایت برای به روز رسانی در دسترس نمی باشد. لطفا در ساعات آتی به سایت مراجعه کنید. ”
  اگر واقعا این سایت متعلق به تیم تولید این سامانه باشد و با ابزار جوملا پیاده سازی شده باشد و تازه با مراجعه به آن این پیغام بالا را ببینیم, شما چه استنباطی می کنید؟
  ۵- موارد فوق, تنها ذکر شواهد است و نه برهان و حکم قطعی و متاسفانه دلالت بر ادعای فرا واقع منتشر کننده آن (جناب بیدرام) می باشد و ای کاش تمام نوشته های من غلط باشد و من هم مثل آقا محسن استنباط نادرست داشته ام.
  ۶- کاش با این ادعاها, فناوری خارق العاده, زیبا و عظیم حوزه تکنولوژی IT (و تازه مفهوم بنیادی سیستم عامل) را به سخره نگریم و حداقل خود ما کار بزرگان این صنعت را کوچک نشماریم. (آخه مایکروسافت و اپل و …. را ببین بعد ادعای تولید سیستم عامل بکن! )
  ۷- مطلب زیاده, ولی به همین بسنده می کنم و سالهای کار در عرصه سیستم عامل را مقابل خودم مثل یک فیلم نظاره می کنم و ناخودآگاه لبخندی روی لبم از این ادعا, نمایان می شود.

 1. بدون بازتاب