خانه > پایان نامه ارشد, دانشگاه, نوشته‌های شبانه! > آماده کردن اسلاید برای جلسه دفاع …

آماده کردن اسلاید برای جلسه دفاع …

یکی از مسائلی که هر دانشجوی تحصیلات تکمیلی (البته جدیدا به شرطی که آموزش محور نباشه!) فرا روی خودش می بینه بحث ساختن اسلاید یا به عبارتی ارائه برای جلسه دفاع هست. نکات خیلی زیادی برای ساختن یک مجموعه اسلاید خوب وجود داره که تو رشته ما تو دوره کارشناسی تو درس ارائه مطالب علمی فنی و تو دوره ارشد تو درس سمینار تا حدی بهش پرداخته میشه.
چند شب پیش اسلایدهای یکی از بستگان رو دیدم که خوشبختانه امروز هم دفاع شون بود و نمره کامل گرفتن، به ذهنم رسید که یه چند تا از نکاتی که اغلب رعایت نمیشه یا رعایت شون خیلی مهم هست رو بنویسم:
۱- اسلایدهاتون حتما باید دارای فهرست و نظم منطقی باشن. خیلی بهتره که در ابتدای هر بخش به ببیننده این امکان رو بدین که بفهمه کجای ارائه هست.
۲- تو اسلایدها تا اونجا که میشه متن مفصل به کار نبرید و فقط تیتر بنویسد.
۳- به رنگ بندی اسلاید و متن ها توجه کنید که هم خوانا باشن و تضاد رنگ کافی باشه و هم عجیب و غریب یا خسته کننده نباشه!
۴- اندازه متن ها از قلم ۲۴ کوچک تر نباشه، زیاد کردن فاصله خطوط هم به خوانایی کمک میکنه
۵- استفاده از جملات افراد سرشناس و همین طور نمادها، نمودارها و جداول و … برای کم کردن اسلایدها و باز بودن دست ارائه دهنده در کم و زیاد کردن مطالب موثر هست
۶- لزومی نداره همه اسلایدهایی که آماده میکنید رو تو ارائه اصلی بزارین و میتونه برخی از اون‌ها برای سوالات احتمالی باشه
۷- حداقل نیمی از اسلایدها باید به کار خودتون و ارزیابی اون اختصاص داشته باشه و پرداختن به پیشینه و بیان مساله و روش تحقیق نباید بیش از حد طولانی بشه
۸- وجود شماره اسلاید و حتی نشون دادن زمان در طول ارائه کاملا مفید هست

با توجه به اینکه ممکن هست برخی دوستان دنبال نمونه بگردند،‌ اسلایدهای دفاع خودم رو میزارم، هر چند فرصت زیادی صرف شون نکردم اما فکر میکنم برای شروع مناسب محسوب میشن.

  Presentation.pptx - دریافت شده: 4,381 بار