رانندگی و حجاب!

پیشتر راجع به رانندگی چند تا مطلب نوشتم، خیلی مطلب هم از ذهنم گذشته و ننوشتم! اخیرا ذهنم درگیر این بحث بهشت و شلاق و اینا بود، داشتم فکر میکردم رابطه اش با اون رانندگی چی میشه؟
مثلا یکی بگه من میخوام تند برم، هوا گرمه! یا مثلا عجله دارم! یا اصلا شما می خواین منو به زور سالم به مقصد برسونید؟ اصلا دلم نمیخواد برسم! با شلاق که نمیشه! یا میخوام نصف شب صدای ضبط رو زیاد کنم! تا چشم تون در بیاد! اگه اذیت میشید پنجره دو جداره بزارید! تازه خیلی ها هم هستند که اذیت نمیشن هیچ حرکات موون هم رو آهنگام میرن! اصلا شما یه چیزی تون میشه که میگید آهنگ نزار!
اما اگه خودش یه اپسیلون فکر کنه می بینه اون وقت راننده نیسان(به ویژه ا نوع آبی) هم می تونه بگه من  زور ماشینم زیاده! می خوام هر کی نرفت کنار بزنم له کنم! اون وقت اگه همون راننده که میخواست تند بره و به کسی مربوط نمی دونست بخواد اعتراض کنه و بگه نه تو ما رو اذیت میکنی و آسایش و امنیت رو ازمون میگیری، راننده نیسان هم می تونه جواب بده خوب نیا تو خیابون یا تو لاین من نیا! یا برو کنار! چطور بقیه میرن کنار و چیزی شون نمیشه؟
مثال رو طولانی نکنم! اگه بخوایم بگیم دین یه امر شخصی هست و نتیجه بگیریم که حکومت و قانونی که حکومت بر مبنای اون عمل میکنه نباید در مساله حجاب وارد بشه، و استدلال مون به زور بردن ملت به بهشت و همچین چیزایی باشه  اون وقت نمی تونیم به دزدی و تجاوز و خیلی موارد دیگه اشکال کنیم. چون دین شخصی هست! در صورتی که شخصی بودن دین مربوط به حریم شخصی افراد هست. همون طور که دین نمیگه برید تو خونه ملت ببینید شراب میخورن یا روزه شون رو میخورن اما تو ملاء عام براش مجازات مشخص میکنه حجاب هم همین طور هست، یعنی اختیاری بودن حجاب مال تو خونه افراد هست اما تو محیط عمومی که بقیه حضور دارن دیگه حجاب اختیاری نیست.
در سطح بالاتر به نظر میرسه مجلس باید برای بی حجابی و بد حجابی جریمه در نظر بگیره درست مثل دزدی و روزه خوری و البته این جریمه باید با بی سلیقگی نباشه، بلکه باید به محدودت در به کار گیری باشه، ممنوعیت ورودی افراد با پوشش نامناسب به دانشگاه، محیط کار، استخدام اونها و … . با الزامات اجرایی لازم. اصلا هم قایم کردن نداره. اروپا می تونه با حجاب رو دانشگاه راه نده و ما نمی تونیم بی حجاب و بد حجاب رو راه ندیم؟ این موضع نفی حرکت فرهنگی و بقیه مسائل رو هم نمیکنه و در جای خودش لازم و بسیار ضروری هست. اون مسائل هم جای خودشون.
یه نکته دیگه هم اینکه اگه بی حجابی آزاد شد، مطمئن هستم که اولین نتیجه اون درست مانند مثال نیسان، کم شدن آسایش و امنیت هست، خیلی زود آمار تجاوز و مزاحمت بالا میره و ….

 1. سلام
  ۱۸ مرداد ۱۳۹۳ در ۰۷:۵۱ | #1

  چه قیاس قشنگی. آفرین.

 2. کامران
  ۲۸ مرداد ۱۳۹۳ در ۰۶:۰۸ | #2

  توی این استدلال تکراری که اروپا با حجاب ها رو به دانشگاه راه نمیده پس ما هم بی حجاب ها رو راه نمیدیم و اونا نباید اعتراض کنن، یه اشتباه بزرگ خوابیده که معمولا بهش توجه نمی کنن و شما هم توی این نوشته خودتون بهش توجه نکردید. متاسفانه این مسئله به شکل نخ نما شده ای داره از زبون ایرانی ها تکرار می‌شه که نشان دهنده ضعف اندیشه در بین ما است.
  ما اروپا رو برای کاری که می‌کنه تقبیح می‌کنیم (مسلما شما معتقد نیستید که اونا کار خوبی می کنن که با حجاب رو راه نمیدن به دانشگاه و غیره)‌ اما خودمون رو برای انجام همون کار تشویق می‌کنیم ( شما تشویق می‌کنید که دولت بی حجاب ها رو به دانشگاه راه نده)‌ اتفاقا استفاده از مثال کشورهایی مثل فرانسه استدلال بر ضد اندیشه خودتونه. باید با خودمون صادق باشیم. راه دادن یا ندادن یک فرد به مثلا دانشگاه به خاطر داشتن یا نداشتن حجاب کار خوبی نیست. کاری که دیگرانی که بی طرفانه نگاه می‌کنن از او خوششون نمیاد. همون طور که ما وقتی به فرانسه یا مثلا یه زمانی ترکیه نگاه می‌کردیم از این کار بدمون میومد. دلیل این انزجار هم یک آموزه اخلاقی و عقلانیه که به ما میگه کسی رو به خاطر لباسش نباید از خدمات دولتی یا اجتماعی ( که مال همه است ) محروم کرد. عیب نداره اگر گروهی از همفکران مجمعی رو تشکیل بدن و افراد بی حجاب یا با حجاب رو توش راه ندن. بعد مثلا از پول خودشون توی این مجتمع به همه غذا بدن و به بی حجاب ها ندن با خدمات دیگری رو ارائه کنن و بی حجاب ها رو راه ندن. اما برای چیزهایی که مال همه یک ملته ( مثل اماکن عمومی و خیابان و دانشگاه و اداره) به سختی میشه حکم کرد که محرومیت افراد به خاطر اینکه لباسی رو می‌پوشن یا نمی‌پوشن درسته یا نه.
  مطمئن باشید دیگران هم حق دارن که به ما خرده بگیرن که چرا زنان رو توی خیابون به خاطر موی سر یا لباسشون دستگیر می‌کنیم و میترسونیم. مطمئن باشید شما هم اگر همین کار رو توی اروپا با با حجاب ها می کردند ناراحت می‌شدید و حق هم داشتید.
  لباس در عین حال که یک جنبه عمومی داره، امری شخصیه و نمیشه به راحتی درباره اش سخن گفت. نباید همه چیز رو به جنبه عمومی لباس محدود کنیم و یادمون بره که این یه بخشی از حریم خصوصی آدم ها است. حریمی که خدا هم دوست نداره مورد تجاوز قرار بگیره.
  به امید روزی که ما دین داران سعی کنیم به جای وادار کردن دیگران به رعایت احکام دینی، زیبایی های دین داری رو با پایبندی خودمون به دین و بخصوص اخلاق دینی که مهمتر از ظواهر دینی است به دیگران یاد بدیم. یادمون نره ما برای حجاب داشتن یا گناه نکردن از خدا پاداش می‌گیریم و برای خدا با حجابیم. نباید تصویر آدم‌های عقده‌ای رو از خودمون نشون بدیم که چون خودشون چیزی رو ندارن دوست دارن همه رو ازش محروم کنن.
  خوش و سلامت باشید

 3. خواننده
  ۱۴ آبان ۱۳۹۳ در ۱۰:۲۱ | #3

  برای این نوشته دو نظر است. یک نوشته برای خود نویسنده و یا نوشته‌ای با هدف تأثیرگذاری بر خواننده و یا هر دو!!!.
  در هر صورت تفکر ناجالبی را نشان می‌دهد. جای جای نوشته قابل نقد است که البته در شرایط یک دیدگاه کوچک قابل بیان نیست. مثلاً
  تفکر کپی‌برداری از دیگران بدون فهمیدن اصل موضوع اینجا هم هست. یک روز می‌گوییم چوه بقیه هسته‌ای دارن ما هم می‌خواییم یا بیقه آپلو هوا می‌کنن ما هم بکنیم و اینجا گفته شده چون بقیه حجاب‌دار را بیرون می‌کنن از دانشگاههاشان ما هم بدحجابها را می‌توانیم بیرون کنیم و این به آن در! و این یعنی آخر استدلال.
  این اطمینان شما هم در جمله آخر نوشته‌تان که آزادی بی‌حجابی امنیت را پایین می‌آورد آخر نتیجه‌گیری است!. حجاب اجباری و کشف حجاب اجباری مخل امنیت است یا مختاربودن هر فرد به داشتن یا نداشتن حجاب؟!!!
  و یا شما دم از شخصی‌بودن دین در محیط خصوصی فرد می‌زنید. آیا از نقض‌نشدن حریم دینی و غیردینی و شخصی و غیرشخصی افراد در جامعه ما توسط آنان که سنگشان را به سینه می‌زنید و عکس‌شان در وبلاگتان نمایان است اطمینان دارید؟
  مقایسه یک قانون راهنمایی و رانندگی مانند کنترل سرعت نیسان آبی با آزادی حجاب یا از کج‌فهمی نویسنده است یا از زیادفهمی و عمدی‌بودن این مقایسه!!!!
  تاریخ نوشته به تیرماه برمی‌گردد و الان آبان‌ماه است و حوادث اسیدپاشی شهر محل سکونت شما در صدر اخبار. اگر بخواهیم پلیسی فکر کنیم احتمالن شما با اسیدپاش‌ها ی ارتباطاتی دارین!!!!!

 4. ۸ خرداد ۱۳۹۵ در ۱۶:۵۸ | #4

  @کامران
  باهاتون موافق نیستم
  کاری که در اروپا یا جای دیگه میشه مردود هست، اما نه اینکه بودن قانون در خصوص پوشش مردود باشه،‌ که نوع قانونی که وجود داره مردود هست. اتفاقا با یه دو دو تا چهارتای خیلی ساده میشه ثابت کرد که وجود قانون در خصوص نوع پوشش ضروری هست. بزارید این طوری بحث کنیم، فرض کنیم بگیم پوشش کاملا آزاد،‌ آیا در این حالت هر کسی لخت بیاد دانشگاه یا تو خیابون جای اعتراض داره؟ آیا عقل این حد از آزادی رو در پوشش که امری اجتماعی هم هست قبول میکنه؟ جواب قطعا منفی هست و مجبور میشیم که قوانینی بزاریم که کسی با پوشش نامناسب نیاد، خوب حالا پوشش نامناسب و پوشش مناسب چی هست،‌ اینجا دیگه ما حکم خدا رو داریم و جامعه مون هم یه جامعه اسلامی هست، لذا جای بحث نیست. با این وجود داشتن حجاب به معنای نفی جنبه اختیاری پوشش نیست، شما می تونید ضمن رعایت حجاب (جنبه اجتماعی)، پوشش متناسب با سلیقه خودتون (جنبه فردی) رو داشته باشید.
  در مورد عقده و چیزی که خودمون نداریم و اینا هم، بی بند و باری چیزی نیست که یه آدم سالم تمایلی به داشتنش داشته باشه.

 5. ۸ خرداد ۱۳۹۵ در ۱۷:۰۳ | #5

  @خواننده

  تو کامنت قبلی بخش اول صحبت تون رو جواب دادم،‌جدای از اینکه ادعای آزادی چه در بحث گفتگو و توهین به مقدسات و چه در حوزه پوشش و … هم توسط برخی با همین دید مطرح میشه که چون تو اروپا و آمریکا هست و اونا پیشرفت کردن پس ما هم میخوایم. حتی اگه اینم نمیگین، در عمل آرمان شون رسیدن به اروپا و آمریکا هست، بدون دیدن آمار تجاوز و فساد در اون اروپا و آمریکا.
  دیدگاه من این هست که وجود قانون برای پوشش لازمه و همه جا هم به همین نتیجه رسیدن و فقط تفاوت در نوع پوشش هست که به دین و فرهنگ اون جامعه برمیگرده.
  برعکس این شما هستین که بحث های دیگه رو وارد کامنت تون کردین که جواب بدین. خیلی واضح قیاس کردم. در یک امر اجتماعی مثل رانندگی نیاز به قانون داریم پس در یک امر اجتماعی دیگه مثل پوشش هم نیاز به قانون داریم.

 1. بدون بازتاب