خانه > آزمون ارشد!, پایان نامه ارشد, نوشته‌های شبانه! > ارشد آری یا خیر? و اگر آری با چه طرحی … !!!

ارشد آری یا خیر? و اگر آری با چه طرحی … !!!

چند وقت پیش یکی از دوستان ازم در مورد ارشد پرسید، که بخونه یا نخونه و یه صحبتی کردیم با هم که به نظرم رسید اینجا هم بنویسم، البته این دقیقا حرفایی نیست که بین ما رد و بدل شد و اونچه مینویسم کمی متفاوت هست چون در اون مورد، مساله کمی خاص بود. بگذریم، به نظرم اولین نکته‌ای که کسی که می‌خواد ارشد بخونه باید بهش فکر کنه طرح کلی هست که برای زندگی داره، وقتی نزدیک آزمون ارشد میشه دیگه طرف بیست و چند سال داره و به اندازه کافی برای فکر کردن پخته شده، باید فکر کنه که میخواد بره سربازی و بعدشم وارد محیط کار بشه یا اینکه ادامه تحصیل بده یا برای ادامه تحصیل بره خارج (این فعلا موضوع بحث نیست! درباره اش جدا می نویسم) و یا … . این وسط کنار اونچه که دوست داره و میخواد انجام بده شرایط رو هم باید سبک سنگین کنه، یکی خانواده‌اش تا صد سال دیگه هم که بخواد درس بخونه تامینش میکنند و هیچ منت و مشکلی هم نیست، یکی هم تو همین دوره لیسانس هم زورشون نرسیده خرجش رو بدند و خودش با هزارتا مشکل تونسته چیزایی که لازم داشته رو تهیه کنه و خیلی چیزای دیگه که در مورد هر کس ممکنه توی تصمیم گیری تاثیر بزاره از رشته‌ای که لیسانس گرفته و اینکه چقدر براش اون رشته با لیسانس کار هست تا شرایط روحی و عاطفی که داره و … . من قالبا به بچه ها توصیه میکنم ترم ۵ و ۶ لیسانس سعی کنند محیط کار بیرون رو هم ببینند که بعدا راحت تر بتونند تصمیم بگیرند و البته این مستلزم این هست که اون ترمای اول هم بی خیال نبوده باشند و یه کارایی یاد گرفته باشند، بگذریم الان بحث مون دوره لیسانس نیست، با این اوصاف فرد تا یه حدی میتونه تصمیم بگیره که با توجه به طرح کلی که برا زندگی داره و شرایطی که محیط بهش تحمیل میکنه، آیا به سمت ارشد بره یا به سمت سربازی (البته اگه پسر باشه و معاف نباشه) و بعد محیط کار.
اما بازم ممکنه یکی بگه واقعا من هیچ طرحی ندارم! نمیدونم خوب! دلم میخواد راه بهتر رو برم! باز برمی‌گردیم سر خونه اول، راه بهتر بستگی به شرایط داره، یعنی اگه تو آدمی هستی که تو محیط کار این قدر سریع پیشرفت می‌کنی که با یه سال سابقه کار حقوقت میشه ماهی مثلا سه میلیون تومن و از اون طرف کاری که می‌کنی هم مورد علاقه‌ات هست و مجموعه ای که داری براش کار می‌کنی هم داره کلی سود میکنه و خلاصه همه چی بر وفق مراد هست چرا من باید بهت بگم، نه! حتما باید درس بخونی! نه اصلا هم نباید درس بخونی. و اگه تو محیط کار بعد دو هفته این قدر اعصابت خرابه که تو خونه و مجموعه دوستان با همه مشکل پیدا میکنی چرا من بهت بگم برو سر کار؟!؟ خلاصه هر کی باید خودش شرایطش رو تجزیه و تحلیل کنه، اما اگه ته همه این تجزیه تحلیل ها باز به هیچ نتیجه‌ای نرسید، مجبورم تیر خلاص رو بزنم و بگم ارشد رو ادامه بده! واقعا اگه نمیتونید جمع بندی کنید من براتون جمع بندی کردم ولی اولین شرط این هست که خودتون رو گول نزده باشید و واقعا همه حالت ها براتون تقریبا یکسان بوده باشه. اگه هم لازم میبینید که با کسی مطرح کنید من هستم! از ارتباط با ما شرایط تون رو بفرستید منم نظرم رو میگم.
از اینجا به بعد دارم برای کسی حرف میزنم که قرار شده ارشد رو ادامه بده، اگه تصمیم گرفتین ارشد رو ادامه بدین چند تا نکته میگم که فکر می‌کنم اگه سه سال و نیم پیش یکی به من میگفت الان خیلی اوضاعم بهتر بود. اول اینکه تکلیف تون رو با خودتون معلوم کنید، اگه شرایط مالی تون خوبه، برای سر کار رفتن عجله نکنید و اگه نه حتما خودتون رو محدود کنید که این قدر از وقت مال کلاس و درس و پایان نامه هست و این قدرش مال کار، حداقل و حداکثر بزارید و پاش وایسید به هر قیمتی که هست، مطمئن باشید ضرر نمی‌کنید، ممکنه با یه روز بیشتر کار کردن چهار ریال بیشتر بگیرید و نهایتا یکی دو سال رزومه تون سنگین تر بشه، اما بعدا چند برابر باید تاوان پس بدید. پس اولین قدم این شد که حدود درس و کار رو معلوم کنید.
بعد اینکه قبل رفتن ارشد یعنی قبل از انتخاب رشته و دانشگاه، تو فاصله‌ای که کنکور دادین و منتظرین نتیجه بیاد تمام وقت تون رو صرف این کنید که یه فیلد برا خودتون انتخاب کنید، اصلا معنی نمیده که آدم دانشجوی تحصیلات تکمیلی باشه و ندونه تو چه فیلدی میخواد کار کنه (البته متاسفانه بالای ۵۰ درصد دانشجوهای ارشد این طوری هستن( اگه این فیلد انتخاب کردن ادامه پیدا کرد و رسید به ترم یک ارشد هنوز هم قابل حل و فصل هست، اما من اصلا توصیه نمیکنم، میخوام بگم شما باید فیلدتون رو انتخاب کنید و توش مطالعه کنید تا کم کم برسید به موضوع ولی برای انتخاب موضوع اصلا عجله نکنید، سعی کنید چند تا موضوع تو ذهن تون باشه ولی هیچ تصمیمی نگیرید چون این تصمیم رو شما قرار نیست بگیرید! حرفام طولانی نشه، شما اگه به فیلد خاصی علاقه دارین (مثلا شبکه، امنیت شبکه، مهندسی نرم افزار، سرویس گرایی یا هر فیلد کوچیک و بزرگ دیگه‌ای) که بهتر اگه نه تو این مدت بعد از کنکور تا اومدن نتایج و انتخاب رشته وظیفه تون این هست که به این جمع بندی رسیده باشید که تو چه فیلدی میخواید کار کنید و یادتون هم باشه که بهتره فیلدی رو انتخاب کنید که بعدا تو دکتری هم همون فیلد رو ادامه بدید.
بعد زمان انتخاب رشته میرسه و همون طور که قبلا هم اشاره هایی تو نوشته هام کردم یه ملاک مهم تون برای انتخاب دانشگاه این میشه که تو اون فیلد استاد یا اساتید مطرحی تو اون دانشگاه باشن، در کنار این شرایط تون (مثل اینکه تو شهر خودتون باید باشین یا مثلا اگه خوابگاه باشین بهتره) و رتبه تون کمک میکنه که انتخاب ها رو مرتب کنید و البته من به عنوان یک توصیه کلی میگم که تو شهر خودتون بمونید چون اگه قصد کار کردن دارید، تو شهر خودتون محیط مناسبی پیدا میکنید که بعدا هم میتونید ادامه بدید و … .
بعد از زمان انتخاب رشته تا وقتی نتایج بیاد و وقت ثبت نام بشه، وقت دارید که بیشتر روی فیلدی که انتخاب کردید مطالعه کنید و البته اگه بین یکی دو تا فیلد مردد بودید حالا با توجه به انتخاب رشته و محدودیت هایی که بوده ممکنه بتونید تصمیم تون رو دقیق تر کنید. دقت کنید هدف تو دوره ارشد این هست که شما یه مساله پیدا کنید که یا حل نشده یا اینکه راه حل هایی که براش ارائه شده کاستی هایی داره و شما قرار هست این مساله رو تو پایان نامه تون حل کنید، درس هایی که تو ارشد میخونید به جز اجباری هاش که در این جهت هست که به اندازه یه کارشناس ارشد دید داشته باشید، قرار هست در این جهت باشه که پایان نامه تون موفق تر بشه، پس تو فرصت مونده تا اومدن نتایج انتخاب رشته، سعی کنید تو فیلدی که انتخاب کردید مقاله بخونید و چند تا مساله انتخاب کنید، حالا آماده هستید برای اومدن نتایج و باز شدن دانشگاه! شما فیلدتون رو انتخاب کردید و استاد یا اساتیدی که تو اون فیلد حرفی برای گفتن دارن هم تو دانشگاهی که انتخاب کردین هستن، پس با شروع ترم سعی میکنید در مورد اساتید اطلاعات کسب کنید و بهترن منبع هم دانشجوهای سال قبل و دو سال قبل هستند خیلی بهتر از تعداد انتشارات یا … استاد! به این نکته دقت کنید!
اگه استاد رو به جمع بندی رسیدی احتمالا الان یکی دو ماهی از سال گذشته و باید کم کم سعی کنید استاد رو متقاعد کنید که شما دانشجوی مناسبی هستید! این میتونه تو کلاس درس باشه یا تو وقتای آزاد استاد با صحبت کردن درباره مسائلی که انتخاب کردین. نهایتا از بین مسائلی که قبلا انتخاب کردین و مسائلی که استاد پیشنهاد میده شما میتونید با کمک استاد موضوع رو انتخاب کنید، از پروپزال دفاع کنید و بعد پایان نامه و مقاله و … بحث مفصلی که تو این مطلب دیگه واقعا جاش نمیشه …! فقط باز اون نکته یادتون باشه که برای کار و درس حداقل و حداکثر رو حتما رعایت کنید و اجازه ندید هیچ کدوم وارد دنیای دیگری بشه. البته منظورم این نیست که اگه قبلا حداقل و حداکثر اشتباه تعیین شده اصلاحش نکنید ولی حواس تون باشه شما مجاز نیستید هر روز این کار رو انجام بدین …. .
نکته آخر اینکه تو فاصله زمانی که انتخاب رشته کردین تا اومدن نتایج در کنار بحث پیدا کردن چند تا مسئله تو فیلد مد نظرتون سعی کنید برای خودن یه پلان بچنید که تو دو سال ارشد کنار درس و پایان نامه میخواید چیکار کنید، گرفتن مدرک زبان، اگه قبلا نگرفتین، کار کردن در حدی که برای خودتون مشخص کردین، رفتن یه سری دوره و یاد گرفتن یه سری مهارت چه در حوزه رشته تون و چه در حوزه اجتماعی و …. . اگه میخواین کاری رو شروع کنین، مثل جلو بردن یه ایده زدن یه شرکت یا … بهتون پیشنهاد میکنم به بعد از ارشد موکولش کنید چون این دوره کوتاه هست و زیاد شدن درگیری های ذهنی لطمه اش خیلی بیشتر از حسنش هست، اجازه بدین ذهن تون باز و آزاد باشه … و بالاخره اینکه به دکتری هم فکر کنید تو بنرامه ریزی تون چون حالا تصمیم گرفتین ادامه تحصیل بدین ببینید که تو طول این دو سال باید چه کارایی بکنید که برا دکتری مشکلی نداشته باشید، مثل زبان یا کار کردن روی درس هایی که مشکل دارید، بالا بردن معدل، چاپ مقاله و … .
سه تا نکته هم میگم که شاید خیلی در راستای بقیه حرفام نباشه، نکته اول اینکه، وقتی وارد دوره ارشد میشید دارید میرید تو یه دنیای جدید درست مثل وقتی وارد دبیرستان شدید، وارد دانشگاه شدید و در آینده وارد محیط کار خواهید شد و … . یه دنیای جدید که حداکثر یه تعدادی از افرادش افرادی هستند که گذشته شما رو می دونند و افراد جدید با احتمال بالای ۷۰ درصد تعداد شون بیشتره، خوب لابد میگید که چی؟ عجله نکنید! وقتی وارد یه دنیای جدید میشید وقت خوبی برای تغییر هست، اگه تو دوره لیسانس ویژگی داشتید که دلتون نمیخواست داشته باشید یا ویژگی بود که میخواستید داشته باشید ولی نداشتید، الان بهترین زمان هست که برای به دست آوردن یا حذف کردن ویژگی های جدید برنامه ریزی کنید. مطمئن باشید که محیط جدید بهترین موقعیت برای تغییر هست و حتی اگه خودتون هم نخواید محیط شما رو تغییر میده، پس خیلی بهتره که خودتون از قبل برنامه ریزی داشته باشید و این تغییرات رو مطابق خواست خودتون کنترل کنید.
نکته دوم اینکه، ازدواج رو چه پسر هستید و چه دختر در اولویت قرار بدید و اصلا به تاخیر نندازیدش، هر چند ازدواج هم کاملا بستگی به شرایط داره اما من به یقین میگم به شرطی که منطقی و با توجه به شرایط تون ازدواج کنید، حتما ازدواج تو ترم اول و دوم ارشد براتون از ازدواج در هر زمانی بعد از اون بهتر خواهد بود، شک نکنید.
نکته آخر هم اینکه، تو حرفای من یه عالمه حساب گری و دو دوتا چهارتا بود که ممکنه فکر کنید، چه خبره، اصلا خیلی از چیزا دست ما نیست و یا اینکه مثلا طبق حرفای من برید و یه جاهایی ببینید یه اتفاق هایی داره می افته که شما دارید به سمت دیگه ای می رید و … . این کاملا طبیعی هست و لازمه اینکه شما تو این جور مواقع به مشکل نخورید این هست که حواس تون به خدا باشه، وقتی دارید تصمیم میگیرید و برنامه ریزی میکنید از خدا کمک بخواید و بقیه اش رو به خودش بسپارید، دیگه چیزایی که تو کنترل شما نیست، حتما حکمت نقاش بزرگه و حتما از شما انتظاری بیشتر از اون قسمتی از نقاشی که داده شده بکشید نیست، پس توکل تون به خدا باشه و با قدرت ادامه بدید …
مطلب خیلی طولانی شد، امیدوارم حوصله کرده باشین بخونین، مطالب تکمیلی این میشه، بحث خارج رفتن و نرفتن، بحث کار کردن و نکردن، بحث ازدواج، بحث آزمون ارشد، بحث دوره لیسانس و … که هر کدوم هم باز میتونه خیلی زیر مبحث داشته باشه، من در حدی که وقتم اجازه بده و ذهنم یاری کنه، ان شاء الله برا هر کدوم در همین حد مختصر! می نویسم، اگه موردی بود و کسی حس کرد که نیاز به مشورت داره، آمادگی خودم رو اعلام میکنم که در حدی که بتونم شرایطش رو تجزیه و تحلیل کنم و بهش بگم که چه راهی رو بره … .

 1. بهارنارنج
  17 دسامبر 2011 در 11:14 | #1

  سلام اخوی!
  اگه ما رو جزو بی معرفت ها که خبری ازت نگرفتیم, قرار ندهی! می خواهم یه تشکر باب این نوشته ات بکنم.
  واقعاً جزو کاملترین نوشته هایی بود که در خصوص تصمیم گیری برای ادامه تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی خوندم. نوشته ای که پشتش تجربه درک این شرایط برای خود تو بوده است.
  فقط خواستم توصیه مختصر یکی از اساتید دوره کارشناسی خودم را (تو رشته کامپیوتر) برای تکمیل نوشته ات, اینجا اضافه کنم. اون استاد به ما می گفت: اگه می خواهید تحصیلات تکمیلی خودتون را تو ایران ادامه بدهید, اگه بعد از فارغ التحصلی با مدرک کارشناسی شغل خوب (حالا بسته به استنباط شما از شرایط خوب) پیدا کردید, حتماً به کارتون بچسبید و اگر هم تصمیم به ادامه تحصیل گرفتید, دیگه تا دکتری حتما پیش برید, چون کارشناسی ارشد کامپیوتر (در هر گرایشی) با کارشناسی کامپیوتر (برخلاف برخی رشته های مهندسی دیگه), آنچنان تفاوتی ندارد. البته این توصیه مال ۴-۵ سال پیشه, نمی دونم حالا هم صادقه یا نه؟

 2. 19 دسامبر 2011 در 08:10 | #2

  ممنون محسن جان که وقت میذاری و تجربیاتت رو اینقدر صادقانه و دوستانه در اختیار سایرین قرار میدی
  موفق باشید و برای مفقیت دوستات دعا کنی

 3. 22 دسامبر 2011 در 23:46 | #3

  @بهارنارنج
  خواهش میکنم، ما با اینکه افتخار دونستن نام شما رو نداریم، باز ارادات داریم خدمت تون و از لطف تون هر از گاهی بهره مند میشیم.
  در مورد توصیه استادتون نمیشه جواب عامی داد، یعنی خیلی بستگی به رشته داره، از بیرون این طور به نظر میاد که برای رشته های علوم پایه و علوم انسانی تو سطح کارشناسی ارشد کار سخت باشه که تو کارشناسی هم البته همین طوره ولی در مورد فنی مهندسی هر چند شاید از بیرون چنین موضوعی به نظر برسه ولی حداقل الان من که دارم کار میکنم می بینم که این طور نیست و چه تو بحث کارهای پژوهشی و چه تو بحث مدیریت میانی نیاز به نیروهای کارشناسی ارشد هست. اما یه خورده که دقیق تر بشیم باید جواب رو طور دیگه ای بدم، قبلا هم یه مطلب در مورد بیکاری نوشته بودم، ببینید الان اینو با قاطعیت می تونم بگم که اگه کسی تو رشته خودش هر رشته ای میخواد باشه، آدم متخصصی باشه، با هر مدرکی و هر مقطعی جایی هست که بهش نیاز باشه، چه تو ایران که یه کشور رو به توسعه هست و چه تو یه کشور توسعه یافته و چه تو یه کشور عقب مونده هیچ فرق ینمیکنه! اما اگه صرفا بحث مدرک باشه خیلی حسابی نیست که با دکترا هم تا چند سال دیگه بشه کار کرد. بنابراین من کلی اگه بخوام نتیجه بگیرم با استاد شما موافق نیستم، به نظرم هر کسی باید شرایط رو بسنجه و دو دو تا چهار تا کنه و اینکه بگیم ارشد تو ایران به درد نمیخوره حرف درستی نیست، اگه طرف کنار درس تخصص لازم رو هم کسب کنه خود به خود جذب بازار کار هم میشه و …. .

 4. 22 دسامبر 2011 در 23:48 | #4

  @رضا یوسفی
  ما دعا میکنیم
  تا یار که را خواهد و میلش به که باشد …

 5. حسینی
  10 سپتامبر 2013 در 11:43 | #5

  با سلام .ممنون از راهنمایی تون. اگر ممکنه نظرتونو در رابطه با انتخاب رشته ارشد من بدین.
  در حال حاضر لیسانس مهندسی معدن از دانشگاه علم و صنعت اراک دارم. با توجه به اینکه واسه خانوما تو این رشته فرصت شغلی زیاد نیست و بهتره بگم اصلا نیست اگر ارشد رشته ی مدیریت رو ادامه بدم چطوره؟ من هیچ اطلاعاتی در این زمینه ندارم و مسلما قبولی در رشته ی معدن برام آسونتره.من متاهل هستم و دوست دارم هم تحصیلاتمو اداه بدم هم کار کنم.ضمنا دانشگاههای دولتی اراک ارشد مدیریت ندارن اما معدن دارن.و اگر بخوام مدیریت بخونم باید برم دانشگاه آزاد با هزینه های….. ممنون میشم راهنمایی کنید

 6. 17 سپتامبر 2013 در 20:53 | #6

  @حسینی
  سلام
  اگه به رشته معدن علاقه ندارین (برای ادامه تحصیل) یا اینکه میخواین بعدا بتونین تو رشته تحصیلی تون کار کنین، خوندن معدن منتفی میشه.
  در مورد مدیریت هم اوضاع مشابه هست. البته من بازار رشته مدیریت اونم تو اراک رو نمیتونم هیچ نظری در موردش بدم. چون نه رشته من هست و نه میدونم بازار کار اراک چطوری هست.
  به نظرم این طوری تصمیم بگیرید.
  ۱- حتما اراک یا شهرهای با فاصله کمتر از سه -چهار ساعت درس بخونید چون متاهل هستین و رفتن شهر دیگه زندگی متاهلی تون رو دچار مشکل میکنه
  ۲- دانشگاه دولتی راه دور هم کم هزینه نداره
  ۳- اگه میخواین برین سر کار دنبال رشته ای بگردین که بازار کار خوبی داشته باشه (تغییر رشته ممکن هست کمی سخت باشه اما ادامه با رشته ای که به کار نیاد قطعا اشتباه هست)
  ۴- اگه نمیخواین برین سر کار دنبال رشته ای برین که بهش علاقه دارین
  ۵- اگه جمع سه و چهار رو بتونین با هم داشته باشین طبیعتا خیلی بهتر میشه (یعنی رشته ای که هم بهش علاقه داشته باشین و هم براش کار باشه)

 7. مهسا
  9 اکتبر 2013 در 11:30 | #7

  سلام ممنون از نوشته خوبتون
  راستش من لیسانس سخت افزار دارم الان موندم با توجه به اینکه مهارت خاصی ندارم و کار هم که نیست چه کنم ارشد بخونم یا بشینم مهارت هامو زیاد کنم(البته آدم تو این رشته نمی دونه سراغ چی بره از بس که مهارتها زیادن!) برای کار که معلوم نیست پیدا شه یا نه!؟ ارشدم قبولی تو این رشته خیلی کمه با این وقته کم باقیمانده واسه کنکور ارشد دولتی بعید میدونم امسال جای خوبی قبول شم
  خودمم زیاد انگیزه ای برای ادامه تحصیل ندارم از طرفی میترسم با نخوندن ارشد ۲-۳ الاف بگردم و کاری هم مناسب من پیدا نشه
  حالا از شما دوست عزیز راهنمایی میخام اگر شما جای من بودید چه میکردید؟ خیلی ممنون

 8. ahmad
  16 نوامبر 2013 در 01:32 | #8

  سلام از راهنمایییاتون ممنونم اگه میشه منم راهنمایی کنید.من ۱۲/۹۱درسمو تموم کردم قصدم این بود برم خدمت واسه اینکه پذیرش بگیرمو تو شهر خودم کرج خدمت کنم چند ماهی الاف شدم که الانم احتمالش خیلی کمه پذیرش کرج بشم تو این مدت بیکار نشستم ی کار کوچیک را انداختم.کنکور ارشدم که شرکت کرده بودم تو تکمیل ظرفیت قبول شدم دو روز پیش جوابش اومد.همون دانشگاه خودم(غیر انتفاعی کار قزوین رشته مدیریت صنعتی).کارمم درامدش نسبتا خوبه ولی زیاد دوسش ندارم ینی کار ی بهتر میخام.الان من موندمو کارمو سربازیو دانشگاه .اگه ارشد بخونم خرج تحصیلم پای خودمه ضمنا بازار کار رشته ی ما زیاد جالب نیست میگم نکنه بعد دوسال بازم برگردم سر خونه ی اول (کار خودم)خواهش میکنم کمکم کنید.

 9. ahmad
  16 نوامبر 2013 در 01:36 | #9

  میشه شمارتونو بدید زنگ بزنم

 10. مهسا
  16 نوامبر 2013 در 18:17 | #10

  سلام ممنون از نوشته خوبتون
  راستش من لیسانس سخت افزار دارم الان موندم با توجه به اینکه مهارت خاصی ندارم و کار هم که نیست چه کنم ارشد بخونم یا بشینم مهارت هامو زیاد کنم(البته آدم تو این رشته نمی دونه سراغ چی بره از بس که مهارتها زیادن!) برای کار که معلوم نیست پیدا شه یا نه!؟ ارشدم قبولی تو این رشته خیلی کمه با این وقته کم باقیمانده واسه کنکور ارشد دولتی بعید میدونم امسال جای خوبی قبول شم
  خودمم زیاد انگیزه ای برای ادامه تحصیل ندارم از طرفی میترسم با نخوندن ارشد ۲-۳ الاف بگردم و کاری هم مناسب من پیدا نشه
  حالا از شما دوست عزیز راهنمایی میخام اگر شما جای من بودید چه میکردید؟ خیلی ممنون

 11. 16 نوامبر 2013 در 22:05 | #11

  @ahmad

  @ahmad
  سلام
  والا من دقیقا نفهمیدم شرایط تون رو.
  اما تا حدی که متوجه شدم، شما میگین بازار کار رشته تون خوب نیست. بعد میگین یه کسب و کار دارین ولی راضی نیستین و دنبال کسب و کار بهتری هستین. جمع این دو تا این میشه که شما نمیخواین تو رشته خودتون ادامه تحصیل بدین. چون دنبال کسب و کار بهتر هستین و میگین رشته تون بازار کار خوبی نداره.
  به نظرم باید دنبال کسب و کار بهتر برین و این وسط ممکن هست کم کم رشته ای که مناسب هست توش ادامه تحصیل بدین رو پیدا کنین.
  در مورد خدمت هم خوب خیلی کاری نمیشه کرد. شاید بتونید دنبال پروژه های کسر خدمت یا امریه برید ولی کلا خدمت قابل پیش بینی نیست و تا وقتی پایان خدمت نگرفتین هر روز ممکن هست یه اتفاق جدید براتون بیفته …

 12. 16 نوامبر 2013 در 22:10 | #12

  @مهسا

  @مهسا
  سلام
  خوب شما باید ببینید تو شهری که هستین چه بازار کاری برای رشته تون بیشتر و بهتر هست و دنبال مهارت مرتبط با اون بازار کار برین. معمولا کارهای پردازش تصویر و صوت یا کارهای مربوط به پیاده سازی کدها رو سخت افزار و شتاب دهنده های سخت افزاری مطرح هست. اما هر شهری ممکن هست شرکت ها بعضی از این مهارت ها رو بخوان. میتونین یه سری بهشون بزنین و ببینین جه خبر هست. تو نیازمندی ها هم گاها آگهی میدن و می تونین بررس بکنین. علاوه بر همه این ها می تونین از تجربه درس کارآموزی هم که قاعدتا تو شهر خودتون انجام شده کمک بگیرین.
  ظرفیت پذیرش معماری کامپیوتر تو ارشد خیلی هم کم نیست و با کمی تلاش میشه قبول شد و این تضادی با کسب مهارت و رفتن به سمت بازار کار نداره و حتی همون طور که تو متن هم اشاره شده ممکن هست شما پایان نامه تون و مهارت و کاری که واردش شدین مرتبط باشه و به نوعی سود دو طرفه بشه براتون

 13. مهسا
  24 نوامبر 2013 در 18:52 | #13

  سلام ممنون از راهنمایی تون پس به طبق گفته هاتون بنظر شما بهتره ارشد بخونم؟
  بازار کار این رشته بیشتر مردونه است و بیشتر پذیرش واسه مردهاست تا ما خانم ها
  بازم ممنون از وقتی که واسه راهنمایی امثال من می گذارید

 14. 4 ژانویه 2014 در 22:43 | #14

  @مهسا
  سلام
  من نمی تونم صریح بگم حتما ارشد بخونید! گفتم تضادی با دنبال کار رفتن نداره و می تونید هر دو رو پی بگیرید. خیلی وقتا کمی که در هر دو جهت برید مسیر خودش پیدا میشه
  در مورد راهنمایی هم خواهش. مشورت دادن کمترین کاری هست که میشه برای دیگران کرد.

 15. مارال
  6 فوریه 2014 در 22:39 | #15

  سلام من لیسانس کامپیوترم هیچ انگیزه ای واسه ارشد خوندن ندارم نمیدونم بهد ارشد کار خوب گیرم میاد یا نه؟ 🙁

 16. 15 آوریل 2014 در 14:05 | #16

  @مارال
  سلام
  صحبت مفصل هست، اما خلاصه اینکه برای کار فقط ارشد نه لازم هست و نه کافی! اگه فقط ارشد رو برای کار میخواید بخونید بهتر هست یه تخصصی دست و پا کنید.

 17. صالح
  21 می 2014 در 20:26 | #17

  سلام . خیلی ممنون خیلی کامل بود فقط دوست دارم شرایط خاص من رو بدونید و نظرتون رو بدید اگه بفرمایید چجوری باهاتون در تماس باشم ممنون میشم

 18. نوشین
  23 می 2014 در 02:37 | #18

  سلام آقای نوروزی
  واقعا خوب نوشتی واقع گرایانه
  من لیسانس ترویج کشاورزی دارم الان دقیقا ۸ماهه فارغ شدم .دانشگاهم روزانه بوده .بخدا ایام کارشناسی فقط و فقط به کار و درآمد فکر میکردم .باخودم میگفتم اول با کارشناسیم کمی کار کنم بعد ضمن کار ،ارشد هم بخونم …
  اما این رشته اصلا اسم و رسم آنچنان نداره… استخدامی نداشته … ولی من هم بیکارم الان هم اینکه ضمن این ۴ سال تحصیل موقعیت هایازدواجم رواز دست دادم
  بخدااین ۸ ماه هم هیچ … موردی نبود …
  حالا موندم رشته خودمو بخونم ؟ یا تلاش کنم برم رشته دیگه…هرچند تغییر رشته در ارشد سخته..اما بخدا الان که بیکارم ترجیح میدم فقط دانشجو باشم .راستش واسه کنکور کارشناسی هم بخاطر مشکلات خانوادگی ..فقط میخاستم دانشگاه قبول شم ..وگرنه قبلش رشته های دندون گیر دلم میخاس…حالاشما بگو من چه کنم ؟
  اگه میشه به ایمیلم ج بدید ممنووووونم

 19. نوشین
  23 می 2014 در 02:54 | #19

  راستی آقای نوروزی …
  دانشگامون الان داره بدون آزمون دانشجو میگیره روزانه ..همون رشته خودم..۲نفر میخان البته من معدل بالا نبودم…
  ضمنا طرحی درنظرم بودکه چندماه بعد فارغتحصیلی دنبالش بودم ..به دلایلی رهاش کردم
  ایام کارشناسیهمش فکمیکردم که میتونم کسبو کارراه بندازم ..هنوزم میگم میتونم …ولیبخداقسم تنهایی نمیشه ..خیلی ازمسایل هست که کار یک دختر جوان نیست ..حاشیه درست میشه واسه آدم ..و هزارتا اعصاب خوردی….حالا دلم میخاد بهترین راهو برم ..بخدا گلگفتی ..که آدم نباید فرصت ازدواجو ازدس بده..من ترم ۴ و ۵ خیلییی دوسداشتم ازدواج کنم …واقعا ایام دانشجویی طلاست .
  حتما این خواهر کوچولوت رو راهنمایی کن

 20. 29 می 2014 در 14:45 | #20

  @صالح
  سلام
  خواهش
  از لینک تماس با من تو منوی بالا استفاده کنید. بتونم کمک کنم خوشحال میشم.

 21. 29 می 2014 در 14:53 | #21

  @نوشین
  @نوشین
  سلام
  طبق اونچه که گفتین میشه این طور جواب داد:
  ۱- از این به بعد اگه موقعیت مناسب ازدواج براتون پیش اومد به بهونه درس یا کار از دستش ندین.
  ۲- اگه رشته تون بازار کار نداره، دلیلی برای ادامه اش نیست. ادامه بدین که چیکار کنین؟ (مگر اینکه فقط به خاطر علاقه بخواین درس بخونین و نیازی به کارش نداشته باشین و … که این طور به نظر نمیاد)
  ۳- تغییر رشته سخت هست اما اگه تو ارشد تغییر رشته بدین بهتر از این هست که ارشدتون رو بگیرین و بعد بخواین تغییر رشته بدین
  ۴- به نظر میاد علی رغم اینکه میگین دنبال کار بودین و بهش فکر میکردن مهارتی که بهش تو بازار کار نیاز باشه کسب نکردین. دنبال همچین مهارتی بگردین و سعی کنین کسبش کنین فارغ از اینکه درس تون رو ادامه میدین یا نه…
  به طور خلاصه:
  من اگه جای شما بودم دنبال یه مهارت میگشتم که اولا بهش علاقه داشته باشم و دوما بازار کار داشته باشه (از حسابداری و کار با کامپیوتر گرفته تا تدریس و هنر و …) و سعی میکردم اون رو یاد بگیرم و یه کار به دست بیارم، در کنارش اگه رشته تحصیلی مرتبط با اون مهارت بود سعی میکردم تو اون رشته هم ادامه تحصیل بدم.
  برای پیدا کردن مهارت هم نیاز هست که بازار کار شهر خودتون رو بسنجید و با قرار دادین لیست نیازهای بازار کار در کنار علایق و توانایی هاتون یه مهارت خوب انتخاب کنید.
  موفق باشید.

 22. خالد
  19 می 2015 در 12:36 | #22

  سلام .خیلی فکرم درگیره ممنون میشم کمکم کنید .راستش من لیسانسمو گرفتم و الان سربازیمو امریه اداره جهاد کشا‌رزی شدم و دارم خیلی راحت سربازیمو اینجا میگذرونم .جدیدا هم نتایج ارشد اومده و رتبم خوب شده و تقریبا هر جا بخام قبول میشم .حالا موندم چیکار کنم سربازیمو ادامه بدم یا برم ارشد .اینم بگم که اگه برم ارشد بعدا برای بقیه سربازی نمیتونم برگردم اداره و دوباره باید برم آموزشی و پادگان و… .از اون ور هم اگه برم‌ ارشد میتونم در کنار درس کار هم بکنم .به نظر شما چیکار کنم؟

 23. 19 می 2015 در 13:07 | #23

  @خالد
  سلام
  والا یه راه صد درصد درست و یه راه صد درصد غلط تو موقعیت شما وجود نداره و هر کدوم مزایا و معایب خودش رو داره.
  اما من این طوری به نظرم میرسه که اگه الان بخواین برین ارشد، امریه رو از دست میدین و بعدا هم دیگه امریه این طوری نمی تونید بگیرید و خوب سربازی هم هی شرایطش پیچیده تر میشه. بنابراین بهتر به نظر میرسه که سربازی رو ادامه بدین.
  از اون طرف اگه تمام مدت دو سال رو فقط صرف سربازی کنید دچار مشکل میشد و بعدا هم از فضای کار و هم از فضای درس دور شدین و برگشتن تون سخت میشه. پس من پیشنهادم این هست که سربازی رو ادامه بدین اما یه زمانی رو برای کار (پاره وقت، پروژه ای و …) بزارید که هم از محیط کار دور نشین و هم سابقه کارتون زیاد بشه و یه زمانی هم برای مرور درس هاتون که بعدا بتونید ادامه تحصیل بدین که این دومی با توجه به اینکه رتبه ارشدتون خوب شده و طبیعتا درس ها رو مسلط هستین، می تونه با تدریس خصوصی باشه که هم برا خودتون مرور شه، هم به دیگران یاد بدین و هم یه درآمدی داشته باشین
  انشاءالله که هر تصمیمی می گیرین خیر و صلاح تو همون باشه
  موفق باشین

 24. فاطمه
  2 ژوئن 2015 در 13:22 | #24

  سلام.ممنون میشو کمکم کنید.من تو شرکتی کار میکنم که قسمت های مختلفی داره.من تو قسمت ازمایشگاهش هستم.یک ساله دارم کار میکنم و همه چیشو تقریبا یاد گرفتم.من لیسانس برق دارم از دانشگاه سمنان.اینم ذکر کنم شرکتی که هستم خیلی معتبره.اما منو راضی نمکنه.چون دیگه توش چیزی یاد میگیرم.باید هر چه زودتر تصمیممو بگیرم.از کار بیام بیرون دنبال کار دیگه ای باشم یا بیام بیرون واسه ارشد(حتما قصدم یه دانشگاه خوبه) برنامه ریزی کنم یا این که تو همون شرکت دنبال ارتقا دادن به کارم باشم.در ضمن من متولد شصت و هشت ام.
  بهترین کار چیه؟

 25. فاطمه
  2 ژوئن 2015 در 13:23 | #25

  سلام.ممنون میشو کمکم کنید.من تو شرکتی کار میکنم که قسمت های مختلفی داره.من تو قسمت ازمایشگاهش هستم.یک ساله دارم کار میکنم و همه چیشو تقریبا یاد گرفتم.من لیسانس برق دارم از دانشگاه سمنان.اینم ذکر کنم شرکتی که هستم خیلی معتبره.اما منو راضی نمکنه.چون دیگه توش چیزی یاد میگیرم.باید هر چه زودتر تصمیممو بگیرم.از کار بیام بیرون دنبال کار دیگه ای باشم یا بیام بیرون واسه ارشد(حتما قصدم یه دانشگاه خوبه) برنامه ریزی کنم یا این که تو همون شرکت دنبال ارتقا دادن به کارم باشم.در ضمن من متولد شصت و هشت ام.
  بهترین کار چیه؟؟

 26. 7 ژوئن 2015 در 08:00 | #26

  @فاطمه

  @فاطمه
  سلام
  خوب گزینه ها تون این طوری که گفتید این ها هست:
  ۱- دنبال ارتقاء کارتون تو همین شرکت فعلی باشید.
  که قبل تر خودتون گفتید که این جا همه چی رو یاد گرفتید و دیگه شما رو راضی نمی کنه. حالا شایدم منظورتون این بوده که از بخش آزمایشگاه به بخش دیگه ای تو شرکت منتقل بشید که خوب طبیعتا اگه بخش مناسبی باشه تو شرکت یه تجربه دیگه میشه براتون و خوب هست و باز طبیعتا احتمال اینکه بتونید تو شرکتی که کار میکنید ارتقاء بگیرید یا به بخش دیگه ای برید بیشتر از این هست که جای دیگه کار پیدا کنید.
  البته یه نکته هم در مورد ارتقاء وجود داره، گاهی وقتا ارتقاء اگه معنیش وارد شدن تو کارهای مدیریتی باشه آدم رو از کارهای فنی تا حدی دور میکنه، بعضی ها این رو ترجیح میدن و بعضی ها نه، بستگی به روحیات خود فرد داره، اما نکته کاری که داره این هست که برای کار فنی (آدم با تجربه فنی) خیلی راحت تر کار گیر میاد تا کار مدیریتی (آدم با تجربه مدیریتی)
  ۲- دنبال کار دیگه ای بگردید
  خوب تجربه محیط های کاری مختلف هم می تونه آدم رو رشد بده و مدام باعث بشه آدم چیزهای جدیدی یاد بگیره اما وقتی میشه این رو انتخاب کرد که اول یه محیط کار دیگه که مناسب می بینید پیدا کنید و بعد از کار فعلی تون بیایید بیرون.
  ۳- ترک کار و ادامه تحصیل
  خوب به نظر من این انتخاب خیلی به شرایط شخصی بر میگرده، ممکن هست یه کسی نیازی به کار نداشته باشه و فقط برای پیشرفت علمی و فنی کار میکنه و ممکن هست کس دیگه ای کار براش لازم هست (از لحاظ مالی) و اگه میخواد ادامه تحصیلی بده هم به خاطر موقعیت کاری هست و … . این رو نمیشه کلی در موردش حرف زد. باید ببینید دنبال چی میگردید و شرایط تون چه طوری هست.

  اما خوب پیشنهاد من با توجه به اطلاعات موجود:
  به ادامه تحصیل صرف فکر نکنید و سعی کنید اگه ادامه تحصیل رو هم انتخاب میکنید، باز ارتباط تون رو با محیط کار قطع نکنید. قبلا هم نوشتم که بهترین نوع ارشد این هست که شما قبل از ورود به ارشد موضوع پایان نامه رو انتخاب کرده باشین و چه بسا به نتیجه هم رسونده باشین، این طوری دوره ارشد هم خیلی کوتاه میشه و هم خیلی شیرین. بهترین جا برای پیدا کردن ایده های پایان نامه هم محیط کار هست و همین پایان نامه هم می تونه ارتباط شما رو با محیط کار حفظ کنه. در مورد اینکه تو همین شرکت بمونید یا جای دیگه برید هم باید ببینید انتخاب هاتون چی هست و دقیق بررسی شون کنید اگه محیط کار دیگه خیلی شرایط بهتری داره و شما رو میخواد چرا که نه و اگه سطحش پایین تر هست خوب موندن تو همین محیط بهتره چرا که هر محیطی ممکن هست مشکلات مختلفی هم داشته باشه و طول میکشه که آدم محیط رو بشناسه و باهاش کنار بیاد.
  امیدوارم تصمیم درستی بگیرید و موفق باشد.

 27. علی
  19 جولای 2015 در 14:54 | #27

  سلام
  ببخشید
  من ترم ۶ عمران هستم و چند ماهه که عقد کردم. من هدفم خوندن تا دکتراست.
  قبل از عقد هم میخواستم بدون وقفه بخونم ولی بعد عقد واقع بین شدم و فکر میکنم تکلیف کار و سربازی رو روشن کنم و بعد با خیال راحت ادامه تحصیل بدم و تا دکترا رو بخونم. با توجه به متاهل بودنم سربازی و کار برام خیلی ضروریه. میتونم هم ارشد رو بخونم بعد برم سربازی و کار ولی خیلی ها میگند فرصت های کاری رو از دست میدی. دغدغه ی من داشتن یه کار خوبه.
  ممنون میشم اگه نظرتون رو بگید تا روش فکر کنم.

 28. آوا
  9 سپتامبر 2015 در 11:26 | #28

  سلام.. خداقوت.. بخاطر راهنماییهای ارزشمندتون.. ممنون میشم راهنماییم کنین.. راستش من کارشناسی ریاضی خوندم.. چندسالیه دارم حق التدریسی تدریس میکنم.. هرسال هم ارشد قبول میشم ب امید اینکه شرایط مالی مهیا بشهوو اما شرایط مالی سنگین اجازه ثبت نام رو ازم میگیره.. راستش رشتمون خیلی سخته و من ارشد ریاضی مالی قبول شدم ک در حال حاضر شاید ترمی سه تومن هزینه ثبت نامم بشه.. راستش نمیدونم اصلا ادامه بدم یانه. چون من فقط ب تدریس فک میکنم. علاقه ای به کار شرکتی یا اداری صب تاغروبی ندارم.. بخاطر وظایفی ک یه زن دراینده میتونه داشته باشه.. از طرفی از جمله کسایی هستم ک برای درس خیلی زحمت کشیدم . و استرس زیادی روتحمل کردم.. انگیزه ای واس درس خوندن ندارم.. فقط بخاطر مدرک میگم ارشد بگیرم.. چون میبینم افرادی رو ک پایه علمی ضعیفی داشتنو الان دکتراشونم گرفتن اما من با پایه قوی ادامه ندادم… اینکه دوروز دیگه ایا جامعه ب مدرک لیسانس اهمیتی میده؟ آیا میشه با همین مدرک لیسانس هم تدریس کرد.. کاریو ک همین الان دارم.. و البته با ازد و رفتن بشهر دیگه و از دس دادن موقعیت کاریم ایا بامدرک لیسانس میتونم جای دیگه تدریس کنم.. ؟ ازطرفی هزینه دانشگاه ازادم بایس بسختی مهیا کنم.. هرسال تواناییشو دارم قبول شم.. نمیدونم چ کنم.. با ارشد ریاضی هم نهایت تدریس میشه کرد.. من یکی از دوستام حتی با دیپلم ریاضی داره تدریس میکنه.. واقعا ارزش داره پونزده میلیون خرج ارشد ازاد کنم.. تهش حق التدریسب اموزشگاه یا غیرانتفاعی تدریس کنم.. مگه سالی چقد در میارم چندسال بایس کار کنم تا در بیارم.. نمیدونم واقعا چ کنم.. ایا ارشد خوندن در سالهای بعد دیره؟ من البته کارهنری هم علاقمندم گاهی نقاشی کار میکردم.. بخودم میگم برم این دوره رو بگذرونم و گالری بزنم اموزش نقاشی داشته باشم ک حداقل با روحیم سازگاره… اما ته همه فکرام ترسه.. ممنون میشم کمکم کنیننن…

 29. 9 سپتامبر 2015 در 12:01 | #29

  @علی
  سلام
  والا با توجه به اونچه که من فهمیدم اگه بخواین ارشد بخونین ازدواج تون خیلی عقب می افته که به نظرم درست نیست. بهتر هست که بحث سربازی رو حل کنید و دنبال نظام مهندسی تون برین تا حداقل بتونین تو بعضی پروژه ها کار کنین، این طوری میشه به ارشد خوندن و کار کردن کنار هم فکر کرد.
  اگه هم بتونین سربازی تون رو ببرین به سمتی که منجر به سابقه کار بشه و تو کار پیشرفت تون بده طبیعتا دو سال جلو می‌افتین.
  اگه سربازی تون امریه یا طوری باشه که بتونین بیاین خونه و از اون طرف هم نیمچه درآمدی براتون داشته باشه می تونین تو همون دوران سربازی هم ازدواج کنین. این طوری هم باز کمی جلو می افتین.

 30. 9 سپتامبر 2015 در 12:13 | #30

  @آوا
  سلام
  والا این قدری که من میدونم تدریس خصوصی و تدریس تو مدارس غیرانتفاعی تو رشته ریاضی فقط به مدرک نیست و بیشتر به توانایی تدریس و سابقه برمیگرده. خیلی ها هستن که به قول خودتون با مدرک دیپلم و فوق دیپلم هم دارن تدریس میکنن، اما خوب مدرک هم علی رغم اینکه ارزش نداره کم و بیش مهم هست و به مرور وقتی طرف میبینه اون یکی که داره تدریس خصوصی میکنه فوق لیسانس و دکترا داره ممکن هست اون رو انتخاب کنه که باز اینجا هم شما طبیعتا توقع دستمزد کمتری دارین و این می تونه باعث بشه بازم شما رو انتخاب کنند…
  الان یه آدم اسم و رسم دار تو تدریس خصوصی برای کنکور خیلی بیشتر از یه استاد دانشگاه درآمد داره…
  در مورد هنر هم کنار تدریس فعلی تون رفتن یکی دو تا دوره خیلی هم سنگین نمیشه و به مقدار هم به روحیه تون کمک میکنه بعدا میشه تصمیم گرفت و الان برای تصمیم گرفتن زود هست…
  من این موارد رو پیشنهاد میکنم بررسی کنید
  ۱- ادامه تحصیل تو رشته های کاربردی تر مثل آمار
  ۲- ادامه تحصیل تو پیام نور یا دولتی طوری که هزینه تحصیل تون کمتر باشه و اذیت نشید
  ۳-رفتن دنبال تدریس خصوصی به جای آموزشگاه و مدرسه (یا کنار اونها) چون معمولا درآمد بیشتری داره و دست تون بازتر میشه
  ۴- یاد گرفتن نرم افزارهای آمار و ریاضی و انجام دادن کار آمار و ریاضی پایان نامه ها (مثل SPSS، lisrel، mathlab و …) و … و تدریس اونها
  ۵- رفتن کلاس نقاشی به طور موقت و بررسی نتیجه و تصمیم گیری در این خصوص در آینده

 31. آوا
  9 سپتامبر 2015 در 21:19 | #31

  ممنون از راهنماییتون. راستش خودم بخاطر شرایط مالیش موندم.. بله اگه بخوام تدریس کنم اونم خصوصی میشه اما خودم زیاد مایل ب شلوغ کردن سرم نیستم.. علاقه ای ب رشته امار ندارم…دوسال پیش ارشد حسابداری قبول شدم علاقمند نبودم…دلم میخواد اکه میخونم تخصص رشته خودم رو بگیرم.. بنظر شما پس دیر نیس اینکه ادم بخواد هرزمانی ارشد بگیره… من شرایطم بهتر شه چرا که نه.. هرچند ارشد گرفتن علم منو تو زمینه کاریم زیاد نمیکنه..
  یه دنیا ممنون بابت راهنمایی و وقت گذاشتنتون.. خدا خیرتون بده ک هرکسی این زمونه اینکارو نمیکنه..

 32. 10 سپتامبر 2015 در 08:47 | #32

  @آوا
  خواهش میکنم
  طبیعتا با توجه به توضیحاتی که دادین، دو سه سال این طرف و اون طرف مشکلی ایجاد نمیکنه. البته اگه تنها گزینه دانشگاه آزاد هست، بهتر هست که تو این مدت برای جمع کردن هزینه ادامه تحصیل تون یه کم دقیق تر برنامه ریزی کنین
  موفق باشین

 33. محمدرضا نیک
  11 سپتامبر 2015 در 19:19 | #33

  سلام خدمت همه ی دوستان گرامی
  بنده کارشناسی حقوق دارم،و از یک خانواده ضعیف جامعه،علاقه مند به کارشناسی ارشد در رشته ی حقوق جزا و جرم شناسی هستم،ولی یکی میگه برو یکی میگه نرو،دچار ابهام شدم،خواهش میکنم راهنمایی فرمایید
  موفق باشید

 34. محسن
  11 سپتامبر 2015 در 20:56 | #34

  با سلام و خسته نباشید
  بنده در رشته مهندسی برق واحد علوم و تحقیقات تهران قبول شدم(نزدیک خونمون)، در آزمون ارشد دولتی هم مجاز شدم ولی نتونستم انتخاب رشته کنم، الان تو موقعیتی موندم بین آزاد و احتمالا غیر انتفاعی چون ثبت نام ازاد ۲۶ شهریور و تکمیل ظرفیت ۶ مهر البته این موضوع مهم نیست، احتمالا آزاد ثبت نام کنم ولی دلایلی باعث شده از این کار دلسرد بشم: ۱٫ هزینه ی بالای شهریه ۲٫ سطح علمی پایین بنده نسبت به دوره ارشد( معدل کارشناسی ۱۴) ۳٫ با لیسانس بعنوان تکنسین دارم کار میکنم پس ارشد به چه دردم میخوره ۴٫ علاقه کمی به درس و رشته ام دارم ۴٫ شاغل هستم و امکان داره کار بهتری گیر بیارم ۵٫ دو سال از جوونیم میره و از خیلی از کارام عقب میمونم.
  دلایلی هم هستن که شاید ثبت نام کردم: ۱٫ نزدیکی به منزل و کاهش هزینه ها ۲٫ دانشگاهی معتبر که خیلیا میخوان قبول شن(این موقعیتو حیفم میاد از دست بدم) ۳٫ مجرد هستم و امکان اینکه درس و کار در کنار هم باشد وجود داره ۴٫ در بازار کار افراد زیادی کارشناس هستند و داشتن ارشد میتونه رتبه و موقعیت شغلی رو بالاتر ببره
  خلاصه مطلب: من جوونی مجرد هستم و با توجه به شرایطم میتونم ادامه تحصیل بدم ولی خب درس خون نیستم. از بعضی از دوستان هم که ارشد گذروندن میپرسیدم اکثرا راضی نبودن، حالا با تمام تفاسیر اگه جای من بودید چه می کردید. باتشکر و سپاس

 35. 12 سپتامبر 2015 در 07:32 | #35

  @محمدرضا نیک
  سلام
  شما در خصوص شرایط تون چیزی نگفتین ولی خوب با همین که گفتین از خانواده ضعیف جامعه میشه یه توصیه هایی کرد. ولی بازم ما نمیدونیم مثلا وضعیت ازدواج و سربازی و … شما به چه صورت هست.
  به هر حال رشته حقوق رشته ای هست که بازار کارش با مدرک کارشناسی وجود داره. شما چه بخواین وکیل دادگستری بشین یا کانون وکلا نیاز به شرکت تو آزمون وکالت دارین که با مدرک لیسانس هم میتونین این کار رو بکنین، آزمون سردفتری هم به همین صورت هست. استخدام های دولتی هم اغلب با کارشناسی حقوق هم نیرو می خوان البته تو استخدام ها مدرک بالاتر می تونه موثر باشه. درس های ارشد هم تو پذیرش تو آزمون های وکالت و سردفتری و … تاثیر چندانی نداره
  به هر حال فکر میکنم بهتر این هست که فعلا سعی کنید با همون مدرک کارشناسی یه کاری برای خودتون دست و پا کنید و بعدا که اوضاع مالی تون مساعدتر شد اگه نیاز دیدین ادامه تحصیل بدین، اگه نه هم که هیچی
  موفق باشین

 36. 12 سپتامبر 2015 در 07:43 | #36

  @محسن
  سلام
  خوب شما خودتون بیشتر جنبه های مثبت و منفی انتخاب تون رو گفتین. با توجه به اینکه شاغل هستین و میگین کار بهتر هم ممکنه گیرتون بیاد در حال حاضر ضرورتی برای ادامه تحصیل نیست، اما این نگرانی که در آینده نزدیک دیگه با این مدرک کار گیرم نیاد یا نتونم ارتقاء شغلی بگیرم (در شرایطی که کارتون دارای پایداری نیست و مجبورین دنبال کار دیگه بگردین) هم یک احتمال عقلی و منطقی هست که به فکرش بودن اشتباه نیست.
  من نمیدونم دقیقا شما بازار کارتون به چه صورت هست، اما فکر میکنم خودتون بهتر از هر کس دیگه ای میتونید تجزیه و تحلیل کنید که بازار کار چند سال دیگه به مدرک اهمیت میده یا به سابقه و تخصص و … .
  در مورد سربازی و قصد ازدواج و اینا هم شرایط تون رو نگفتین
  اما در مجموع میتونم این طوری جمع بندی کنم. چون گفتین میتونین درس و کار رو با هم ادامه بدین پس اینکه بگین دو سال عقب می افتین درست نیست. از اون طرف ظاهرا گیر سربازی نیستین پس اگه درس رو شروع کنین و بعد منصرف بشین مشکلی پیش نمی آد. آخر هم اینکه برای رسیدن به موقعیت بهتر نیاز به تلاش و سختی کشیدن هست (اینکه گفتین درس خون نیستین و علاقه ندارین و …). پس من اگه جای شما بودم ارشد رو ثبت نام میکردم و سعی میکردم این دو سال رو سختی بکشم (بدون رها کردن کار) تا بعدا موقعیت بهتری داشته باشم، اما این رو هم تو ذهنم داشتم که اگه دیدم واقعا برام شدنی نیست و از پسش بر نمایم می تونم رهاش کنم و کارم رو ادامه بدم. این طوری دست بالاش شهریه یکی دو ترم رو ضرر میکنین و در ازاش بعدا هی فکر نمیکنین که کاش فلان موقع رفته بودم دانشگاه و اگه هم جدیت کافی داشته باشین حتما موفق میشین. ارشدتون هم اگه حواس تون رو جمع کنید میتونه به کار و آینده تون حسابی کمک کنه.
  موفق باشین

 37. زینب
  21 سپتامبر 2015 در 09:31 | #37

  سلام.
  بنده مدرک کارشناسی ارشد شیمی کاربردی دارم. تمام دوران تحصیلم شاگرد ممتاز بودم و علاقه زیادی به ادامه تحصیل و مطالعه و نوشتن مقاله دارم. رزومه پری هم در این زمینه دارم. مدت سه سال مدرس دانشگاه بودم و الان در ازمایشگاه فرآورده های نفتی و روغن مشغول به کار هستم. علاقه زیادی دارم که مجددا درس بخونم. از اونجاییی که ارشدم رو از دانشگاه ازاد گرفتم و دیگه تمایلی به ادامه تحصیل در اونجا ندارم. به نظرتون کار درستی هست که مجددا ازمون ارشد دولتی رو شرکت کنم و از اون طریق وارد مقطع دکتری بشم. پیشاپیش بابت پاسخگویی متشکرم.

 38. 22 سپتامبر 2015 در 09:37 | #38

  سلام
  خوب اگه این طور که گفتین به ادامه تحصیل علاقه دارین، طبیعی هست که ادامه تحصیل بدین.
  اما اینکه دوباره ارشد دولتی امتحان بدین اصلا منطقی نیست.
  گفتین رزومه قوی دارین و این طوری که تا حالا بوده با روزمه قوی و ارشد آزاد میشه دکتری دولتی قبول شد. حداقل من نمونه های زیادی دیدم و دلیل نداره که از اول ارشد بخونین.
  حتی اگه برای دکتری برین و تو مصاحبه رد بشین. باز فکر میکنم اینکه وقت بزارین و رزومه تون رو قوی ترین کنین (مثلا تعداد و کیفیت مقالات) از اینکه برین از اول ارشد بخونین بهتر هست. در واقع شما می تونین این دو سالی که میخواین صرف خوندن ارشد کنین رو صرف قبولی آزمون و مصاحبه دکتری بکنین علاوه بر این اگه یه خورده دقیق تر تصمیم بگیرین می تونین کارهایی که برای بالا بردن بار علمی رزومه میکنین رو طوری تنظیم کنین که در زمینه پایان نامه دکتری تون بشه و بعدا هم تو پایان نامه جلو باشین و هم زودتر بتونین دکتری بگیرین.
  در واقع من اگه جای شما باشم این طوری برنامه ریزی میکنم:
  ۱- انتخاب یه دانشگاه برای دکتری.
  ۲- بررسی اساتید اون دانشگاه و زمینه های کاری شون و انتخاب یکی دو تا زمینه
  ۳- کار کردن با اون استادها روی مقاله و ارائه مقاله
  ۴- بررسی آزمون دکتری و آماده شدن برای کسب نمره قبولی برای اون دانشگاه
  ۵- شرکت تو آزمون قبولی تو آزمون و رفتن به مصاحبه
  این طوری وقتی برای مصاحبه برین هم رزومه تون رو قوی کردین و هم یکی دو تا از اساتید (که احتمالا پایان نامه دکتری رو هم میخواین با همونا کار کنین) شما رو میشناسن و …
  حتی اگه این فرآیند رو تو سه سال انجام بدین باز با توجه به اینکه تو پایان نامه جلو هستین، در مجموع حداقل دو سال نسبت به حالتی که برین از اول ارشد بخونین جلو می افتین (چون تو اون حالت هم ممکنه باز مجبور بشین برای آزمون و مصاحبه دکتری وقت بزارین و …)
  موفق باشین.

 39. محسن
  4 اکتبر 2015 در 02:10 | #39

  با عرض سلام و خسته نباشی خدمت آقای نوروزیِ گل
  ممنون بابت نوشته ی بسیار خوبتون تا حدود بسیار زیادی کمکم کرد 🙂
  فقط غرض از مزاحمت میخواستم نظر شما رو هم در این مورد جویا بشم (نسبت به شرایطی که دارم ینی)
  ببینید من الان ترم ۷ کارشناسی برقم، احتمالا زیاد هم ۹ ترمه بشم و این ینی هنوز حداقل یک سال تا اخذ لیسانس و یا کنکور ارشد فاصله دارم. و اینکه در یک دانشگاه دولتی هم مشغول به تحصیلم که توو شهر خودمونه!
  بعد اینکه من خیلی از لحاظ معدل عالی نیستم، متوسطم! کلا اگر بخونم نتیجه عالی میگیرم ولی اگر هم با اون درس حال نکنم و نخونم یا میفتم یا مثلا با ۱۰ و ۱۱ پاسش میکنم. (صرفا جهت سطح علمی گفتم :)) )
  تابستونی که گذشت من رفتم کارآموزی(در یک شرکت خصوصی) ولی خب چندان ارتباط خاصی با گرایشم که کنترل هست، نداشت، ینی کاری که میکردم نصب دوربین مداربسته بود.
  حدودا دو ماهی رفتم و خیلی سریع کارو یاد گرفتم خداروشکر، الانم که دانشگاهم شروع شده، هفته ای دو روز دارم میرم هنوز.. الان به حدی هستم که اگه دوره های آموزشی دوربین مداربسته تووی این آموزشگاه های فنی حرفه ای رو هم ببینم، میتونم بعدش خودم وارد بازار کار بشم و کار کنم و درآمد بهتری داشته باشم.. اما خب هنوز نیاز به مشورت دارم .. نیاز به مشورت با امثال بزرگواری مثل شما، که آیا این کار خوبیه که من با این شرایط، بعد از اخذ لیسانس، کارای سربازی رو انجام بدم (معاف نییستم) و بعد وارد بازار کار بشم، یا اینکه مثلا حسابی بشینم بخونم تا یک نتیجه عالی بگیرم و ارشد رو توو یه دانشگاه خوب ادامه بدم و مثلا بعد ارشد هم یا امریه بگیرم(!) یا برم برا دکترا..
  و اینکه دوست ندارم خیلی هم ازدواجم به تاخیر بیفته، ینی چه ادامه تحصیل بدم چه ندم، اگه خدا بخواد بعد لیسانس میخوام ازدواج کنم.. (اینم گفتم بگم شاید توو نظر شما تاثیر داشته باشه)
  بعد اینکه از لحاظ مالی هم خانواده مون متوسطه، ینی مثلا جوری نیست که پدرم با منت بخواد خرج ارشدو بده، ولی خب از نظر خودم، یه مقدار خجالت میکشم بهرحال، چون هرچی آدم سنش میره بالاتر، یه مقدار سخت تر میشه که از پدرش پول بگیره.. نمیدونم چطوری منظورمو بهتون برسونم! ینی اینکه من از لحاظ مالی تامینِ تامین نیستم، ولی از پسش هم برمیااد خونوادم، ینی جوری نیست که فشار بهم وارد بشه، اما خب همونطور که گفتم، استقلال مالی رو خیلی بیشتر میپسندم..!
  و دلیل اینی که یه مقدار شک دارم، اینه که هنوز مطمئن نیستم که آیا میشه روی این شغل (ینی نصب دوربین) حساب باز کرد مثلا یا نه! البته اینطور نیست که تا آخر عمر به همین مهارت اکتفا کنم، ینی اگه بخوام وارد بازار کار بشم، قطعا میرم دوره های رشته ی خودم (برق-کنترل) رو هم میبینم، ینی در همین آموزشگاهای فنی حرفه ای میرم مهارت کسب میکنم! اما هنوز نمیدونم این بهتره، یا اینکه برم از طریق ارشد، تووی رشته ی خودم مهارت کسب کنم! درواقع آقای نوروزی من دیدِ روشنی نسبت به ارشد ندارم، نمیدونم چی بهم اضافه میکنه! ینی اصن جدای از مدرک، منفعت دوره ارشد چیه برام!
  نکته آخر هم اینکه من بدم نمیاد که مثلا جفتشو با هم ادامه بدم (هم کار هم تحصیل) اما خب فک میکنم کار خیلی سختی باشه و اینکه منم ترجیح میدم که اگه بخوام ارشدو ادامه بدم، حسابی بخونم که یه دانشگاه معتبر قبول شم!
  و این ینی توو شهر خودم نباشم و یه مقدار با اون چیزی که میخوام (ازدواج بعد از لیسانس) تضاد داره خب! مگه اینکه ارشد رو هم توو همین دانشگاه خودم ادامه بدم!

  ببخشید پرحرفی کردم.
  خییییییییلی ممنون از وقتی که میذارید.
  خدا خیرتون بده.
  یا علی.

 40. 4 اکتبر 2015 در 08:48 | #40

  @محسن
  سلام
  میشه به طور خلاصه گفت که سوال اصلی تون این هست که ارشد چی بهتون اضافه میکنه و من تقریبا تو این نوشته‌ام گفتم که ارشد اگه با طرح مناسب نباشه چیزی اضافه نمیکنه!
  ببینید الان شرایط استخدام خوب نیست و نسبت متقاضی به شغل های موجود زیاده، به همین خاطر دیگه کسی با صرف داشتن مدرک استخدام نمیشه و تقریبا همه جا به جز مدرک، به مهارت ها و سوابق فرد هم نگاه میکنند و …
  خوب حالا در مورد شما اگه بخواین ارشد بخونین و ارشد اون طور که گفتین باعث رفتن به شهر دیگه و عقب افتادن ازدواج‌تون بشه به نظرم تو این مقطع تصمیم درستی نیست و بهتره که مسیر ازدواج تون رو جلو ببرید (واقعا معتقد هستم که این خیلی بهتره هر چند خیلی ها با این حرف من مخالف هستند) اما چند تا نکته هم هست که نمیشه ندید گرفت شون
  ۱- شما حاضرین شغل آزاد داشته باشین؟ با شغل آزاد (همین نصب دوربین مدار بسته که بناست چیزای دیگه هم بهش اضافه بشه) از نظر ماهیت کار، نوع کار (که یه وقت سرتون خیلی شلوغ میشه یه وقت اصلا کار نیست و …) و پرستیژ کار مشکلی ندارین؟ خانواده همسر آینده تون چطور؟ در این خصوص سعی کنید مطمئن بشین.
  ۲- اگه جواب مورد بالا مثبت هست و مشکلی با این نوع شغل ندارین باید بگم که خوب دیگه ادامه تحصیل ضرورتی نداره، یعنی تو این شغل اثری نداره و می تونید زودتر تکلیف سربازی و ازدواج و کارتون رو روشن کنید. البته در هر صورت سربازی مشکل ساز هست که اگه یه کم دقت کنید و مشورت کنید و کمک بگیرید می تونید حلش کنید. اگه متاهل باشید شهر خودتون (یا حداقل استان خودتون) می افتید و تا سربازی تون بخواد تموم بشه موقعیت رفتن سر زندگی هم کم کم مهیا میشه یعنی دوران عقدتون با سربازی شما میگذره تا ازدواج تو خیلی عقب نیفته. از اون طرف اگه تونسته باشید کار رو درست جلو ببرید و مثلا سربازی تون تا ساعت ۱۴ باشه بعداز ظهرها هم یه وقتی برای کار و جمع کردن پس انداز و … خواهید داشت.
  ۳- اگه جواب سوال اول منفی هست یا اینکه مردد هستین، یعنی دنبال شغل استخدامی و تو رشته خودتون و … میگردین ، خوب در این حالت ادامه تحصیل به تنهایی مشکل رو حل نمیکنه اما اگه با برنامه ریزی و یه دانشگاه مناسب و … باشه میتونه مسیر اشتغال شما رو تسهیل کنه البته همون طور که قبلا گفتم متقاضی زیاد هست و کلا شغل این طوری به دست آوردن خیلی سخت شده
  ۴- اگه یه مقایسه بین افرادی که دو مسیر بالا رو تو فامیل و اطرافیان تون رفتن بکنید می تونید بهتر تصمیم بگیرید. ببینید اونایی که با لیسانس و حتی قبل از اون رفتن دنبال شغل آزاد چه جایگاهی دارن (اقتصادی، اجتماعی) و اونایی که ادامه تحصیل دادن و دارن میدن چه جایگاهی دارن (اقتصادی، اجتماعی)، طبیعتا باید افراد هم سن و سال رو با هم مقایسه کنید و بعد ببینید کدومش برای شما مطلوب تر هست
  ۵- به نظر من ازدواج خیلی مسیر زندگی آدم رو عوض میکنه، البته به شرطی که انتخاب با دقت و مناسب باشه و فقط با یه نگاه صورت نگرفته باشه، کلا توصیه میکنم در هر حالتی (حتی اگه ادامه تحصیلی میدین) سعی کنید زودتر ازدواج کنید
  مورد دیگه ای بود در خدمتم
  موفق باشید.

 41. علی
  21 اکتبر 2015 در 10:06 | #41

  با عرض سلام و خسته نباشید
  من دانشجوی ترم اخر مهندسی برق هستم(۷ ترمه کارشناسی رو تموم میکنم) با توجه به اینکه امتحان ارشد اردیبهشت ماه برگزار میشه اگه از الان بخونم میتونم یه دانشگاه خوب قبول شم.از طرفی اگه بعد از کارشناسی برم خدمت سربازی میتونم بلافاصله برم سر کار و بعد همزمان با کار ارشد ازاد بخونم.موندم کدوم راه رو انتخاب کنم؟
  اگه راهنمایی کنید ممنون میشم
  با تشکر

 42. سحر
  8 دسامبر 2015 در 15:53 | #42

  سلام مرسی از مطالب خوبتون,من دختر ۲۳ ساله ترم آخر روانشناسی عمومی هستم تصمیم داشتم ارشد شرکت کنم اما حالا سر دو راهی گیر کردم,دوس ندارم تو این رشته کار کنم اما از طرفی رشتمو دوس دارم,واسه ادامه دادن مشکل مالی ندارم,نمیدونم دوره معماریو برم یا ارشد بگیرم؟!دوس دارم تو شاخه هنر کار کنم

 43. پوریا
  12 دسامبر 2015 در 15:15 | #43

  دانشجوی ترم ۷ کارشناسی برق هستم و بسیار آموزنده و روشنگر بود …. با تشکر

 44. جواد آقاجانی
  12 ژانویه 2016 در 23:54 | #44

  سلام . خیلی خیلی ممنونم از راهنماییاتون و وقتی ک برای دیگران میزارین. نوشته های شما در اول صفحه و مشاورتون برای دوستان دیگر از جمله آقا محسن هم خوب بودن هم خیلی به درد من میخوره . ممنون و متشکر
  البته ی سوالم داشتم من تا چند روزه دیگه انشاالله کارشناسیه رباتیکو میگیرم . رشتم زیر رشته ی برقه(کنترل_الکترونیک)خیلی شبیه مکاترونیکه . از ادامه تحصیل برا ی دکترا به شدت خوشم _نمیاد _و انگیزم برا ارشد اینه که الان مدرک کارشناسی خییییلی زیاده و این بعضی مواقع میتونه بد باشه همچنین احتمالا من اگه الان ادامه ندم بعدن هم نمیشه ادامه بدم و بلعکس اگه بخونم بعدا اگه جایی نیاز به مدرک بالاتر باشه من مدرکو خواهم داشت و همچنین از نظر جایگاه اجتماعی واز نظر معلومات و دیدو … جایگاهم با الانم متفاوته .از طرفی سربازی باید برم.(الانم ۲۵ سالمه) اما ی برادرم تازه میخاد بره سربازی پس ۲ سالی هم وقت دارم حتی اگه ارشد نخونم.(میتونم وقت برا افزایش تخصصم بزارم) . و یک هدف مهم دیگمم اینه ک کنار ارشد دوره های تخصصیه رشتمو ببینم .الان دارم دوره plc , HMI رو میبینم . وبعدش میخام نرم افزاره سالید و کتیا رو یاد بگیرم. اینا نرم افزارایه رشتمه ک اگه عالی بشم توش برام کار هست. منم مثل آقا محسن دوست دارم از نظر مالی مستقل باشم و البته خانواده هم میتونن _کمی_کمکم کنن ولی من نمیخام. به همین دلیل فرض کنیم باید ۷۰درصد هزینمو خودم بدم.میخام شهر خودم مشهد باشم ، چون میشه کنار درس کارهم داشت و خرجه خراکمم تامینه دیگه وهمین خونه خودت بودن مطمعنا خودش خیلیه ،وباعث میشه وقت آزادم زیاد بشه.وبه همون دلایل شما نمیخام ازدواجمم بیشتر عقب بیافته .احتمالا تا یکی دوسال دیگه ازدواج میکنم . از طرفی چون خیلی درسی نیستم کمی بخونم میتونم غیر انتفاعی امام رضا و سجادو که چندساله دانشگاه شدن رو بیارم . حالا موندم چون از ارشد نمیخام فراتر برم ادامه بدم یا نه. خیلییییی ها میگن اگه ارشد تنها بخونی اونم غیر انتفاعی هرچند امام رضا که جایگاهش بد نیست الکیه باید دکترا هم بخونی که من نمیخونمش.همچنین ۲سالم ک داداشم سربازیه وقت دارم مدارکه تخصصیه رشتمو بگیرم پس چ کاریه ارشد خوندن . از اون طرف اگه ارشد بخونم بعدش ک تموم بشه و ازدواجم کردم دیگه برای سربازی علاوه بر اینکه بدلیل ازدواجم شهر خودم هستم ک هیچ به احتمال زیاد چون ارشد دارم نصفه روزه هستم . البته اگه باز قانون تغیر نکنه !!!!. حالا موندم ارشد (ونه بالاتر )غیر انتفاعیه (البته دانشگاه شدن !!!)هر چند خوبه امام رضا یا سجاد که شهر خودم هستن با توجه به فایده هایی که از جمله از بعد اجتماعی میتونه داشته باشه برایه من خوبه یا نه ! . خیلی معذرت که وقتتونو گرفتم وخیلی ممنون از اینکه برامون وقت میزارید. با سپاس فراوان از شما آقای نوروزی .

 45. مهتاب
  21 آوریل 2016 در 15:54 | #45

  سلام …اینکه میگید ازدواج تو ترم اول و دوم .آخه چجوری سریعا به این نتیجه میرسن واسه ازدواج

 46. مینا
  30 آوریل 2016 در 20:02 | #46

  باسلام.توروخداکمکم کنیدمن بدجوری بین دوراهیم دیگ دارم دیوونه میشم.من ۲۵ساله مجردکارشناس میکروبیولوزی ام..ب مدت ۱٫۵توازمایشکاه تشخیص طبی وبیمارستان کارکردم بدون حقوق ب امیداینک جایی مشغول شم..ازاونجایی ک من فقط دنبال کارم چون شرایط مالیمون متوسطه..ولی بااین اوضاع جامعه ک همه لیسانس دارم میترسم ازاینک روزی پشیمون شم..ازاونجایی ک عاشق پرستاریم بااین سنم وشرایط سخت کنکورتجربی الان ب نظرتون کارعاقلانه ایه دوباره خوندن واس برستاری&&بالاخره هرتصمیمی میخام بکیرم ی ترسی تووجودمه&ب نظرتون برستاری بخونم یا ارشد
  باتوجه با اینک ازمون استخدامی فقطتا۳۰سالگی میگیره

 47. 28 می 2016 در 16:37 | #47

  @علی
  سلام
  شرمنده ام که خیلی دیر جواب میدم،‌ فکر نمیکنم دیگه این جواب به کارتون بیاد.
  به هر حال، انتخاب شما بستگی داره به شرایط شما و برنامه ای که برای آینده تون دارید.
  اگه رسیدن به کار و درآمد و پایداری زندگی براتون در اولویت هست،‌خوب طبیعتا بهتره سربازی رو طی کنید و اگه شرایط مالی تون ایده آل هست و نگرانی آینده ندارید و … خوب می تونید ادامه تحصیلی بدین.
  در عین حال که میشه اینا رو بهتر هم انجام داد،‌ مثلا سربازی رو برد تو محیطی که منجر به کار علمی بشه برای پایان نامه ارشد یا در حین ادامه تحصیل پروژه کسر خدمت انجام داد یا … .

 48. 28 می 2016 در 16:41 | #48

  @سحر
  سلام
  شرمنده ام که خیلی دیر جواب میدم،‌ فکر نمیکنم دیگه این جواب به کارتون بیاد.
  به هر حال، یه مقدار شرایط رو مبهم نوشتین، از طرفی گفتین دوست ندارین تو رشته لیسانس تون کار کنید و از طرف دیگه گفتید رشته تون رو دوست دارید.
  از اون طرف هم گفتید معماری و هنر رو دوست دارید.
  خوب خوشبختانه مشکل مالی ندارید و این باعث میشه راحت تر تصمیم بگیرد،‌ وقتی نمیخواید تو فیلد روانشانسی کار کنید، ادمه تحصیل تو اون زمینه خیلی کمکی نمیکنه و به نظر میرسه بهتر هست که هر چه زودتر برید سراغ همون فیلدی که بهش علاقه دارین البته تغییر دادن رشته تو لیسانس به ارشد یه مقدار هم باعث سختی و عقب افتادن تو تحصیل میشه به دلیل درسهای پیش نیاز و اینا،‌اما خوب آدم هر چی زودتر بره دنبال علاقه اش بهتر به نتیجه میرسه …

 49. 28 می 2016 در 16:47 | #49

  @جواد آقاجانی
  سلام
  شرمنده ام که خیلی دیر جواب میدم،‌ فکر نمیکنم دیگه این جواب به کارتون بیاد.
  به هر حال، خوب خودتون تقریبا همه چیز رو تحلیل کردید و شخص دیگه ای هم نمیتونه جای شما تصمیم بگیره.
  از طرفی با توجه به اینکه به قول خودتون همه لیسانس دارن، گرفتن فوق لیسانس بد نیست اما از اون طرف هم کسی که تخصص داره بدون فوق لیسانس هم موقعیت خودش رو داره. اگه بتونید هر دو رو انجام بدید یعنی هم ارشد بگیرید و هم تخصص رو بالا ببرید خوب دیگه جای نگرانی نمیمونه و فقط این دو سال رو باید کمی بیشتر سخت بگذرونید و اضافه تر تلاش کنید، اما اگه فکر میکنید دوتاش با هم میسر نیست، من باشم میرم دنبال تخصص.

 50. 28 می 2016 در 16:49 | #50

  @مهتاب
  سلام
  سوال تون واضح نیست،‌ خوب ارتباط به نتیجه رسیدن برا یازدواج با تعداد ترم دانشگاه چیه؟ مگه تو دانشگاه میخوان به نتیجه برسن؟

 51. 28 می 2016 در 16:52 | #51

  @مینا
  سلام
  خوب شما با توجه به اینکه مدتی رو کار کردید،‌قاعدتا باید هم به سطح خوبی از تخصص رسیده باشین و هم شناخت خوبی از بازار کار رشته خودتون به دست آورده باشید.
  من شناختی از بازار کار رشته شما ندارم،‌خودتون بهتر میتونید بگید که برای یه کارشناش ارشد میکروبیولوژی که سابقه کار هم داره بهتر کار هست یا برای یک پرستار. خوب به طور خاص هم به نظر میرسه دنبال کار استخدامی میگردید که باز میتونید اینم لحاظ کنید که برای کدومش کار استخدامی بهتر هست و با صرف زمان مساوی (مثلا تا ۵ سال دیگه) تو کدوم بیشتر به نتیجه میرسید.
  من فکر میکنم تو همین رشته ای که هستید بهتر بتونید جلو برید، به ویژه که کار پرستاری رو سخت تر میدونم. اما خوب بازم میگم من از بازار کار این رشته ها شناخت ندارم.

 52. sajjad
  1 جولای 2016 در 15:55 | #52

  بسمه تعالی … با سلام و احترام
  من دانشجوی ترم آخر رشته حسابداری یک دانشگاه غیرانتفاعی در شهر مشهد هستم و معلولیت جسمی _ حرکتی شدید دارم به گونه ای که رفت و آمد بسیار سخت و با عصا حرکت میکنم و توانایی جسمانی بسیار کمی دارم و خانواده ام از قشر ضعیف جامعه هستند .. الان دو انتخاب دارم اینکه ارشد بخونم و یا اینکه در آزمون بازار سرمایه ( مرتبط با بورس و استخدام در کارگزاری ) شرکت کنم و یا اینکه مشغول به کار شوم ( پارتی و آشنا هم نداریم !! ) … ممنون میشم راهنماییم کنید .

 53. 5 آگوست 2016 در 10:21 | #53

  @sajjad
  سلام
  والا با اونچه گفتین به نظر میرسه بهتر هست که دنبال کار برین حالا چه بورس باشه چه هر جای دیگه. ادامه تحصیل تون با توجه به شرایط مالی و جسم قاعدتا سخت خواهد بود و سن تون هم بالاتر میره و امکان شرکت در آزمون های استخدامی رو از دست میدین
  اگه سربازی رو به خاطر وضعیت جسمی معاف هستین. دنبال کار برین، رشته تون هم بازار کارش بد نباید باشه. آزمون های استخدامی رو هم شرکت کنین، یه سهمیه خیلی کمی هم برای افرادی که وضعیت مشابه شما رو دارن تو آزمون های استخدامی در نظر میگیرن و انشاءالله شما هم می تونید استخدام بشین و زندگی خودتون رو تشکیل بدین. این کاری هم که تو فاصله قبول شدن تو یه آزمون استخدامی انجام میدین میشه سابقه کار و حتی ممکنه از مدرک ارشد تو پذیرش تون موثرتر باشه …
  حالا بعدا شاید موقعیت ادامه تحصیل هم پیش بیاد ….

 54. Fatemeh
  21 آگوست 2016 در 14:28 | #54

  سلام
  من فارغ التحصیل مهندسی کامپیوتر هستم ولی الان بر سر دو راهی موندم نمی دونم چیگارکنم
  از طرفی من درشهرستان زندگی میکنم و اصلا این جا کار نیست چون تعدادی فارغ التحصیل رشته خودم بامهارت را میبینم که هنوز بیکارند و از طرفی نمی دونم خودم کار کنم(من به برنامه نویسی علاقه شدید دارم و تا چند وقت دیگه یک اپ اندروید را منتشر میکنم) و یا برم سراغ ارشد که باید یکسال بخونم تا ببینم میتونم ارشد قبولشم یا نه الان نمیدونم چیکار کنم برم سراغ ارشد یا برنامه نویسی رو ادامه بدم اگه میشه شما منو راهنمایی کنید
  مرسی

 55. سارا
  31 آگوست 2016 در 01:21 | #55

  سلام. من رشته کارشناسی ام علوم کامپیوتر دانشگاه معتبر دولتی خوندم با وجود اینکه به رشته ام علاقه نداشتم ولی لیسانسمو گرفتم البته مهارتی ندارم در رشته کامپیوتر؛ تصمیم گرفتم واسه ارشد بدنبال علاقه ام برم و رشته مدیریت ورزشی رو انتخاب کردم الان شهید بهشتی تهران روزانه قبول شدم ؛ولی حس میکنم خواندن این رشته بی فایده است و دو سال از عمرم رو میشه مفیدتر باشم ؛ دوتا راه پیش روم دارم اینکه بمون و دوره های مفید برای بازار کاررو برم مثل حسابداری و دوره های کامپیوتر؛ یا اینکه به علاقه ام برسم ؛خیلی واسه خودم وخانواده ام کار کردن در شغل معتبر هم مه؛م لطفا راهنمایی کنید.

 56. 1 سپتامبر 2016 در 08:17 | #56

  سلام
  خوب شما به وضعیت اقتصادی تون هیچ اشاره‌ای نکردین، همین طور به اینکه ادامه تحصیل رو فقط برای اشتغال میخواین یا اینکه به خاطر علاقه و … .
  اگه فقط بحث تون اشتغال هست، در اوضاع فعلی با افزایش مهارت بیشتر میشه به اشتغال امیدوار بود تا با ادامه تحصیل، در مورد اینکه خودتون کار کنید هم خوب ایده بدی نیست یعنی اگه حوصله داشته باشید و بتونید صبر کنید و بار و هزینه زندگی رو دوش تون نباشه که وسط کار مجبور بشید دنبال کار دیگه برید، معمولا نتیجه خوب میشه، اما اگه محدودیت زمانی دارید بهتر هست که سعی کنید جایی به عنوان کارآموز مشغول به کار بشد و با جدیت و پشت کار بتونید خودتون رو اونجا موندگار کنید و بعدش هم در صورت لزوم با توجه به سابقه کاری که به دست آوردین برین سراغ جاهای بهتر
  اگه بحث تون اشتغال نیست، خوب ادامه تحصیل هم گزینه بدی نیست، البته بازم بستگی به شرایط اقتصادی، اجتماعی و تصمیم‌هایی که برای آینده دارین و … داره
  در کل میشه هم یک بعدی نبود (در سطح ارشد) و در کنار افزایش مهارت کم کم مطالعه هم داشته باشین تا ببینید چی براتون پیش میاد و تو کدوم بهتر پیشرفت میکنید و بعد هر موقع فضا براتون تو یکی از موارد روشن شد، همون رو جدی ادامه بدین.

 57. 1 سپتامبر 2016 در 08:28 | #57

  سلام
  خوب فکر میکنم از آخر شروع کنیم، گفتین که برای خودتون و خونواده تون کار کردن در شغل معتبر خیلی مهم هست، هر چند که نمیدونم منظور دقیق تون از شغل معتبر چی هست، اما خوب اگه منظور کار استخدامی هست، باید ببینید که تو محدوده محل سکونت تون کار با کدوم بهتر به دست میاد، آگهی های استخدامی رو بررسی کنید و بر اساس اونها تصمیم بگیرید. اگه با حسابداری و کامپیوتر بهتر کار هست برید دنبال اونا و اگه با مدیریت ورزشی هست برید دنبال اون … . ظاهرا این طور برداشت میشهکه علاقه تون مدیریت ورزشی هست که متاسفانه من دید خاصی از بازار کارش ندارم و البته در مورد اینکه فقط میخواین تو محدوده محل سکونت تون باشه یا جای دیگه هم میتونین برین یا نه و … هم وضعیت رو مشخص نکردین
  یک نکته کلی که میتونم بگم، برای به دست آوردن کار، باید سعی کرد و این طوری نیست که مثلا با گرفتن یه مدرک کار رو بیارن در خونه آدم، مثلا تو همون بحث ورزشی، میشه از کار کردن تو یه هیئت ورزشی شروع کرد یا کار با دستمزد پایین تو یه ورزشگاه یا باشگاه و کم کم با نشون دادن توانایی‌ها مراتب رو طی کرد، البته بستگی به این داره که چقدر هم فرصت داشته باشین، ولی خوب تو هر زمینه‌ای (غیر از اینکه بخواین با رابطه یا … برین سر کار) حداقل دو سالی طول میکشه تا آدم به یه سطحی از مهارت و سابقه برسه که بتونه یه کار معتبر به دست بیاره و البته این به عکس‌العمل‌هاش و از دست ندادن موقعیت‌ها هم خیلی بستگی داره …

 58. ناشناس
  16 سپتامبر 2016 در 11:15 | #58

  سلام عرض می کنم
  میشه در مورد شرایط من هم نظرتونو بگید .. خودم هر کار می کنم نمی تونم به جمع بندی برسم

  من لیسانس مهندسی نرم افزار هستم .. از دانشگاه تربیت معلم (خوارزمی ) تهران
  سال ۹۳ فارغ التحصیل شدم و بلافاصله رفتم سرکار در یک مجتمع آموزشی و کارهای کامپیوتری اون مجتمع را انجام می دهم .. کارم رو دوست دارم و باهاش خوشحالم

  کنکور ارشد رو از زمان فارغ التحصیلیم همه می گفتن بده ! بخون ! ولی من به شدت از درس خسته بودم و نخوندم و هنوز هم هستم ! ولی به اصرار اطرافیان و شرایط جامعه و انگیزه اندک خودم (!) که نکنه دارم تنبلی می کنم و بعدا یه وقت حسرت نخورم کنکور دادم ولی فقط ازاد چون به اندازه قبولی دولتی تلاش نکردم

  حالا مدیریت ای تی – تهران مرکز قبول شدم

  چیکار کنم ؟
  با توجه به اینکه از درس خوندن می ترسم و باعث شده زیاد علاقه نداشته باشم چه تصمیمی بگیرم ؟

  خیلی دوست دارم کار و درس را با هم داشته باشم ولی در توان خودم نمی بینم و از اینکه میخوام کارمو ول کنم به شدت غمگینم

  خواهش می کنم راهنمایی بفرمایید
  با تشکر

 59. عارف
  18 سپتامبر 2016 در 15:36 | #59

  سلام.خسته نباشید
  من دوره کارشناسی رشته مدیریت دولتی را گذراندم و درحین گذراندن دوره کارشناسی در یک شرکت خصوصی مشغول به کار شدم اکنون که دوره کارشناسی را تمام کردم دو راه پیش رویم هست که نمی دانم کدام یک را انتخاب کنم
  ۱٫سربازی ۲٫ارشد حسابداری دانشگاه آزاد
  اگر برم سربازی کارم را از دست می دهم و بعد از سربازی فکر نکنم دیگه از لحاظ مالی توانایی ادامه تحصیل را داشته باشم…
  ولی اگر برم دانشگاه می توانم در این شرکت کارم را انجام دهم ولی تقریبا ترمی ۳تومان خرج دانشگاهم می شود.حقوق ماهیانه ام تقریبا ماهی ۱۲۰۰۰۰۰تومان است…لطفا راهنمایی کنید ایا کار و تحصیل را ادامه دهم یا هر دو را کنار بزارم و به سربازی روم….واقعا از بس فکر کردم سردرد گرفتم،نمی دانم چه کار کنم…. خواهشا کمکم کنید….ممنون.

 60. احسان
  21 سپتامبر 2016 در 09:55 | #60

  سلام من دانشگاه ازاد تهران مرکز قبول شدم ۲۷ سالمم هست اما یک دی اعزاممه از نظر مالی زیاد خوب نیستم ترمی حدودا ۳ تومن در میاد اما میتونم وام بگیرم از بانک قسطشو بدم برای ارشد اما از یک طرف هم سن و سربازیم بسیار رو اعصاب من هست واقعا دو به شکم ایا در سن ۲۷ سالگی سربازی بروم و بعد ادامه تحصیل بدهم که احتمالا کشش نخواهم داشت بعد سربازی! و یا ارشد با فشار کاری و درسی متحمل شوم در سن ۳۰ سالگی به سربازی بروم
  ممنون از زاهنمایی جالبتون

 61. 6 اکتبر 2016 در 11:46 | #61

  @ناشناس
  سلام
  با توجه به اینکه از کارتون خوشحال و راضی هستین. به نظرم ادامه تحصیل ضروری نیست. اما دو تا پیشنهاد میشه به شما داد برا اینکه هم از نظر مادی و معنوی در شرایط فعلی اوضاع تون بهتر بشه و هم اطمینان بیشتری از ادامه داشتن کارتون داشته باشین و اینکه موقعیت فعلی تون رو از دست نمیدن.

  الف) با توجه به اینکه تو یک مجتمع آموزشی کار میکنین، سعی کنین تخصص هاتون رو افزایش بدین و علاوه بر انجام کارهای کامپیوتری به عنوان مدرس هم تو مجتمع مشغول به کار بشین و کم کم دوره هایی که تدریس میکنین رو افزایش بدین و … . در واقع اول لازم هست برین یه سری دوره بگذرونین و مدارکش رو بگیرین و با رفتن به دوره های بالاتر و افزایش تخصص، خودتون بشین مدرس دوره های پایین تر و … . این طوری هم جایگاه تون تثبیت میشه و هم ممکنه به عنوان مدرس وارد آموزشگاه های دیگه هم بشین و … . الان یه مدرس اسم و رسم دار که مثلا ۵ سال سابقه داشته و جدی بوده و پیشرفت کرده درآمدش و جایگاه شغلی که داره به مراتب بهتر از یه فوق لیسانس هست که سابقه کاری نداره یا …

  ب) باز با توجه به اینکه تو یک مجتمع آموزشی کار میکنین، سعی کنین تو یکی از زمینه های کامپیوتر خودتون رو تقویت کنید (با دوره رفتن یا مطالعه و کار و تمرین و …) و کنار کار آموزشگاه تو اون زمینه هم به تخصص بالا برسین. اعم از برنامه نویسی موبایل یا شبکه یا …. . و بعد با اون تخصص هم می تونین کار آزاد انجام بدین و هم میتونین برین دنبال موقعیت های شغلی دیگه و هم جایگاه تون تو موسسه تثبیت میشه ….

  یه راه سوم هم هست که درس رو بخونید و کارتون رو هم ول نکنید، که گفتین که فکر میکنین نمیتونین، البته دوره ارشد حجم کلاس ها به اندازه دوره کارشناسی نیست، اما خوب طبیعتا خودتون بهتر از شرایط خودتون اطلاع دارین. به هر حال به نظر من اون دو تا راه از این راه بهتر هست و بعدا اگه وقت آزاد داشتین، وقت برا گرفتن ارشد زیاد هست و قبولی تو ارشد دانشگاه آزاد هم سخت نیست …. .

 62. 6 اکتبر 2016 در 11:52 | #62

  @عارف
  سلام
  خوب شما میگین اگه برین سربازی کارتون رو از دست میدین، و بعد سربازی پولی هم برا ادامه تحصیل ندارین. این هست که به نظر میاد رفتن سربازی درست نیست.
  اینکه کارتون رو ادامه بدین و ارشد بخونین انتخاب بهتری هست. اما یه نکته هم داره. اگه کل درآمدتون رو صرف ادامه تحصیل کنین و بعد راهی هم برای سربازی پیدا نکنین منجر به این میشه که دو یا سه سال دیگه دوباره دیوار سربازی جلو راه تون خواهد بود.
  باید سعی کنید هر طوری هست تو این دو -سه سال ارشد، مشکل سربازی رو کاهش بدین. اینکه آموزش‌های تکمیلی بسیج رو ببینید که حداقل دوره آموزشی تون کاهش پیدا کنه، اینکه دنبال امریه سربازی و پروژه‌های کسر خدمت برین یا اینکه با تاهل (البته بسته به شرایط تون) مطمئن بشین که استان خودتون خواهید بود یا … . به هر حال سخت هست اما دو سه سال ارشد رو وقت دارین که بتونین یه راهی پیدا کنین که بعدا سربازی مانع از کار کردن تون نشه و دو سال وقفه تو زندگی تون ایجاد نکنه ….
  در مورد اینکه با کارشناسی مدیریت دولتی، ارشد رو حسابداری ادامه بدین هم نمیتونم نظری بدم که چقدر پیش نیاز میخورین و چقدر ممکن هست سخت یا آسون باشه …

 63. 6 اکتبر 2016 در 12:13 | #63

  @احسان
  سلام
  والا با توجه به توضیحاتی که دادین خیلی نمیتونم کمکی بهتون بکنم، مشخص نیست چرا کارشناسی تون تا ۲۷ سالگی طول کشیده و خوب تو سن ۲۷ سالگی خیلی هم وقت برای عقب انداختن سربازی ندارین.
  به هر حال بهتره بازار کار رو بسنجین، چون پسر هستین و آخرش این مدرک رو برای کار میخواین. اگه با لیسانس و پایان خدمت تو ۲۹ سالگی اوضاع بهتر هست خوب برین سربازی و بی خیال ارشد بشین و اگه با فوق لیسانس و پایان خدمت تو ۳۱سالگی اوضاع بهتر هست، خوب اول ادامه تحصیل بدین و بعد برین سربازی. اگه هم شرایط مشابه هست بهتره خیال خودتون رو زودتر از سربازی راحت کنین.

 64. رزا
  19 اکتبر 2016 در 23:45 | #64

  سلام…وقتتون بخیر
  واقعا خیلی خوشحالم که با این سایت آشنا شدم.ازتون عاجزانه کمک میخوام
  من چن روزیه که خیلی ذهنم درگیره بین ارشد و شغل.
  من لیسانس کامپیوترم و اصلا علاقه ای به رشتم ندارم…یه سالیه که با رشته شهرسازی آشنا شدمو میخوام واسه ارشد شهرسازی بخونم خیلی دوس دارم این رشته رو.
  چند روز پیش یه شغل توی آژانس هواپیمایی پیدا کردم .این شغلم خیلی دوس دارم ولی چون کارش تمام وقت بود دیگه وقت نمیشد واسه کنکور ارشد بخونم از یه طرف دیگه مدیرمون یکم اخلافش تند بود و این منو زده کرد از محیط کارم و انصراف دادم و دیگه نرفتم
  ولی الان ذهنم خیلی درگیره، بین دو راهی موندم ۱٫ اینکه بشینم فقط واسه ارشد بخونم ولی میترسم یا دانشگاه خوب قبول نشم یا بعد فارغ التحصیلی بازار کار نداشته باشه و بیکار باشم.
  البته خوب درس میخونم و تستارو خوب زدم۲یا برگردم سر کارم و اخلاق مدیرمون رو نادیده بگیرم.شغل آژانسم خوب بود و میتونستم بعدا خودم آژانس بزنم ولی اونم مشکل خاص خودشو داشت اینکه کنکور نمیتونستم بخونم چون در توان خودم نمیبینم هم درس و هم کار ،هم اینکه آینده شغلی اونم نمیدونم چجوریه و بازار کارش خوبه یا نه

 65. 21 اکتبر 2016 در 11:35 | #65

  @رزا
  سلام
  اینکه ارشد شهرسازی چه بازارکاری داره و اینکه با لیسانس کامپیوتر چقدر تو ارشد شهرسازی موفق خواهید بود رو من نظر خاصی نمیتونم بدم، حداقل در خصوص بازارکارش خودتون می تونید نیازمندی ها و آگهی های استخدام و سایت های کاریابی و … بررسی بکنید و ببینید چقدر بازار کار برای ارشد شهرسازی هست.
  در مورد رفتن سر کار آژانس هم، خوب اینکه نمیتونید ارشد بخونید میتونه مساله حادی نباشه، چون تو اون حالت میخواین تو همون زمینه کار کنین و ارشد شهرسازی به دردتون نمیخوره. اما خوب باز خودتون باید سبک سنگین بکنید ببینید که می تونید با اخلاق مدیرتون کنار بیاید یا اینکه می تونید تو اون زمینه قوی کار کنید یا نه و … .
  فقط یه توضیح در مورد بخش آخرش اضافه کنم، اینکه گفتین نمیدونم بازار کارش خوب هست یا نه، خوب آژانس‌های مسافرتی و هواپیمایی کم نیستند و طبیعتا بازار کار بستگی به مزیت رقابتی خواهد داشت. حالا این هنر شما میشه که بتونید مزیت رقابتی ایجاد کنید، مثلا دو سه سالی کار کنید و خم و چم کار رو یاد بگیرید و بعد با توجه به رشته کارشناسی تون و علایق و توانایی هایی که دارین یه آژانس باز کنید که مزایای زیادی به بقیه داشته باشه، از اینکه همه کار رو بشه اینترنتی و تلفنی و با موبایل انجام داد تا اینکه تورهای خاص و مخصوص به خودش رو برگزار کنه تا اینکه به مشتری های قدیمی اش تخفیف و سرویس های ویژه بده و … . البته یه مقدارش هم به زمان گرفتن این تصمیم‌ها و رخ دادن سایر اتفاق ها برمیگرده، شاید تا شما میاین دو سه سال کار کنین، اینقدر سایت اینترنتی فروش بلیت و تور زیاد بشه و جا بیفته که دیگه کسی به آژانس‌ها به صورت حضوری مراجعه نکنه و … .
  به هر حال، با توجه به اینکه به شهرسازی علاقه دارین اما درنهایت تحصیل رو برای کار میخواین، باید اول بازار کار ارشد شهرسازی رو بررسی کنید، اگه اکی بود که انرژی بزارین و یه جای خوب قبول بشین و … و اگه بازار کارش خوب نبود، با همون آژانس جلو ببرین ببیند چی میشه، سعی کنید به موقع تصمیم های خوب بگیرید، ممکنه یه موقع برید زبانهای خارجی دیگه مثل فرانسه و آلمانی و … یاد بگیرید یا دوره های خاص برید و اصلا به بخش تور منتقل بشید یا سعی کنید در خصوص مکان‌های دیدنی مطالعه کنید یا … و یه مقدارش رو هم بسپارید به خدا و سرنوشت و ببینید چه بازی هایی خواهد داشت …

 66. فرشاد
  22 اکتبر 2016 در 01:46 | #66

  سلام
  من دانشجوی ترم ۷ رشته ی مهندسی مکانیک هستم(گرایش جامدات) .سربازی هم نرفتم ووضع مالیم هم بد نیست
  هدفمم اینه که راه درست رو انتخاب کنم قبول شدن ارشد زیاد برام سخت نیست ولی نمیخوام عجله کنم(حتی میتونم یک سالم پشت کنکور بمونم) دوست دارم تو صنعت کار کنم ولی هیچ تجربه ای تو این زمینه ندارم دوستام بهم میگن اگه میخوای تو صنعت کارکنی بهتره ارشد ندی البته راستش رو بخواید هنوز خودم نمیدونم کارای علمی رو بیشتر دوست دارم یا کار توصنعت ولی حداقل اینو میتونم بگم که تو محیطدانشگاه نسبتا فرد موفقی هستم ترسم از اینه که اگه ارشد برم دیگه نتونم نو صنعت کار کنم به نظر شما چیکار کنم؟ اخه آدم وقتی این همه فوق لیسانس بیکار میبینه لرزه بر اندامش می افته

 67. فرشاد
  24 اکتبر 2016 در 00:34 | #67

  ممنون از مطلب خیلی خوبتون

 68. Pariya
  8 نوامبر 2016 در 01:07 | #68

  سلام وقت همه بخیرنمیدونم اصن کسی هست کمک بکنه بمن و اصن کسی وقت جواب دادن وراهنمایی دادن بمن روداره یانه.اماخب.مینوسیم شاید…

  من مهندسی مدیریت پروزه خوندم.ی رشته خیلی خوب و قشنگ.عاشقشم.ازگرایشهای عمران.همیشه عاشق درس و کتاب بودم وهستم.کارشناسیم وهفت ترمه تموم کردم.پیام نورسالی هم ک کنکورداشتم بنابه دلایلی اتفاقاتی افتاد ک دانشگاه موردنظرنشدبرم برخلاف انتظارا.اماخب چون رشتمو دوست داشتم رفتم و دانشجوی ممتازبودم.چون توانایی مالی ندارم باید کارکنم.ازونورم دلم میخاد درس بخونم.ی کار پیدا کردم ک فقط تایم ۱تا۴ازاده
  کل روز درگیرم.چیکارکنم.بنظرتون.ارشد بخونم ب هربدبختی هست ولی خب شرایط مالیم جورنیست.نه کتاب ن کلاس هیچی.بدون اینام نمیشه.یااینک بچسبم ب کار. نمیدونم:-(غمگینم…

 69. Pariya
  8 نوامبر 2016 در 01:14 | #69

  واقعا تصمیم سختیه.نمیدونم.بین دوراهیم.
  چراهمچی سخته همچی ب پول برمیگرده…
  ادم هیچوقت ب چیزایی ک حقشه نمیرسه.حق من این نیست.
  کارخوبه اما درس چی….
  وقتی میبینم اونایی ک اصلا درس خون نبودن ارشد میخونن حسودی نه اصلا اشتباه نکنین اتفاقا خوشحالم میشم ولی میگم اخه چرا من ی دانشجوی درسخون ک هفت ترمه تموم کرد ب ارشد ب رسه حالا توارزوی خوندن باشه و باحسرت ب کتاباش نگاکنه.پولم نداشته باشه کتاب بخره.هه.
  بنظرتون چکارکنم

 70. Pariya
  8 نوامبر 2016 در 01:15 | #70

  واقعا تصمیم سختیه.نمیدونم.بین دوراهیم.
  چراهمچی سخته همچی ب پول برمیگرده…
  ادم هیچوقت ب چیزایی ک حقشه نمیرسه.حق من این نیست.
  کارخوبه اما درس چی….
  وقتی میبینم اونایی ک اصلا درس خون نبودن ارشد میخونن حسودی نه اصلا اشتباه نکنین اتفاقا خوشحالم میشم ولی میگم اخه چرا من ی دانشجوی درسخون ک هفت ترمه تموم کرد ب ارشد ب رسه حالا توارزوی خوندن باشه و باحسرت ب کتاباش نگاکنه.حالا کاریاارشد.

 71. 10 نوامبر 2016 در 08:44 | #71

  @فرشاد
  سلام
  خوب شما با محیط دانشگاه آشنا هستین و با محیط صنعت غریبه. اگه بتونین تو قالب کارآموزی یا … یه چند ماهی یه جا مشغول بشین خیلی دقیق تر می تونین تصمیم بگیرین.
  اگه فرصت دارین چند ماه برین یه جا مشغول بشین و بعد تصمیم بگیرین. اگه هم نه می تونین ارشد رو بدین و تو اون فاصله ای که نتیجه میخواد بیاد دنبال کار باشین .
  به هر حال، درس بدون تجربه کاری و تخصص هیچ استفاده ای نخواهد داشت ، الا اینکه نهایتا فقط بخواین تدریس کنین و تو دانشگاه بمونین.

 72. 10 نوامبر 2016 در 08:44 | #72

  @فرشاد
  خواهش میکنم

 73. 10 نوامبر 2016 در 08:49 | #73

  @Pariya

  @Pariya

  @Pariya

  سلام

  این تفکر که ارشد یا دکتری گرفتن خیلی مهمه و داشتن آرزوی اونایی که ارشد و دکتری میخونن، تفکر درستی نیست. همونا هم بالاخره درس شون تموم میشه و تو حسرت اونایی می مونن که سر کار هستن!
  به هر حال فرمول کلی نداریم و هر کسی باید بسته به شرایط خودش تصمیم بگیره.
  کسی هم که لیسانسش رو گرفته دیگه به اندازه کافی بزرگ شده که نخواد احساساتی به مسائل نگاه کنه.
  وقتی شرایط مالی اجازه نمیده دلیلی نداره بخواین دنبال ارشد برین. خدا رو شکر کار هم که دارین. کار رو ادامه بدین و سعی کنین تو کار پیشرفت کنین و به کارهای بهتر یا موقعیت و تخصص بهتر تو همین کار برسین …
  زندگی بالا و پایین خیلی داره و ممکنه خیلی زود شرایط ادامه تحصیل تون هم فراهم بشه ….

 74. alih
  16 دسامبر 2016 در 11:05 | #74

  سلام اولا تشکز میکنم از شما بخاطر این پیج ک بسیار کاربردی و مشکل گشاست من لیسانس مدیریت صنعتی از دانشگاه دولتی هستم سربازی هم رفتم الان ۲۳ سال سن دارم حدود ۴ ماه برا ارشد فرصت دارم قصد دارم ارشد بازرگانی بخونم موندم برم دانشگاه ازاد تو شهر خودمون یا دانشکاه سراسری تو شهر دیگه ؟ از نظر مالی متوسط هستیم ینی برا هزینه ارشد ازاد حتما باید کنارش برم کار کنم من تا الان علاقه خاصی ب درس پیدا نکردم ولی با تلاش زیاد میتونم از پسش بر بیام هیچ تجربه کاری هم ندارم میترسم برم ارشد سراسری کامل درگیر درس بشم وهمچنان از کار دور بمونم و همچنین ار طرفی میترسم ک برم ازاد وارزش مدرک کارشناسیم ک دانشگاه سراسری بوده از دست بره ؟ ضمنا ایا بنظرتون ارشد بخونم یا برم دنبال مهارت هایی مثل دروه های نرم افزار حسابداری و زبان و کامپیوتر و….. ک برا بازار کار مفیده؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

 75. 16 دسامبر 2016 در 21:58 | #75

  @alih
  سلام
  خوب با توجه به نبود علاقه و بودجه برای ادامه تحصیل، و نداشتن سابقه کار یا مهارتی که باهاش برین سر کار، به نظرم ادامه تحصیل اولویت زیادی نداره، بهتره بگردین دنبال یه زمینه کاری که بهش علاقه دارین و با تواناییهای فردی و روحیات شما جور در میاد و بعد ببینید که برای وارد شدن تو اون زمینه چه مهارت هایی لازم هست و برین دنبال یادگیری اون مهارت ها و ….
  البته وضعیت سربازی تون هم بهش اشاره نکردین و لابد مشکلی ایجاد نمیکنه ….

 76. 8 ژانویه 2017 در 10:59 | #76

  سلام من ترم ۷ مهندسی نرم افزار هستم و رشتم خیلی سخته وقتی گرایشای ارشدشو میبینم واقعا میترسم و اینکه نمیدونم میتونم از پسش بر بیام یانه . تو فکراینم هستم که بعدها یه سایتی و طراحی و کنم و باهاش کسب در امدی داشته باشم حالا موندم که تو رشته خودم ارشد بخونم یا اصلا نخونم یا اینکه یه رشته مثل زبان بخونم که مدرک زبان دانشگاهی بگیرم به جای مدرک اموزشگاه های معتبر
  الانم به طور نیمه وقت دارم تو یه شرکتی کار میکنم .

 77. 10 ژانویه 2017 در 21:00 | #77

  @پری
  سلام
  والا توضیحات تون که کامل نیست، این طور برداشت کردم که با رشته نرم افزار ارتباط لازم رو برقرار نکردین، این هست که توصیه به ادامه نمیکنم.
  نگفتین تو چه زمینه ای هم کار میکنین …
  به هر حال بسته به اینکه توان و علاقه تون رو تو چی می بینین می تونین زبان رو ادامه بدین یا مهارت آموزی و کار رو …

 78. Peyman
  19 فوریه 2017 در 19:45 | #78

  من با کلی ذوق شوق درس خوندم اومدم ارشد سازه یکی از دانشگاههای خوب تهران ولی ی ترم گذشته پشیمون شدم دروس تئوری و نامفهوم و سخت گیری بیخودی اساتید من به فکر برد واقعا اصلا حس میکنم علاقه ای دیگه به درس ندارم و کاش بعد لیسانس ادامه نمیدادم مشکل مالی هم ندارم خدارو شکر

 1. بدون بازتاب