من و تلاش و عدالت!

دوباره مدتی میشه که ننوشتم!
انگار روند شخصیتی آدم‌ها تو وبلاگ‌شون هم نمود پیدا میکنه! یه نمودار اگه از تعداد پست‌ها تو روزها بکشم یا شاید بهتر باشه که تو هفته ها بکشم اون وقت می‌بینید که چقدر افت و خیز داره! مثل شخصیت درونی و تفکراتم که این چند وقت  افت و خیز داره و …
مثل همیشه خیلی حرف‌ها بوده که می‌خواستم بنویسم و ننوشتم و … .
اما این موضوع رو نمی‌شد ننوشت! ارائه مدل‌سازی بود من همه کارام رو گذاشتم برای یکی دو شب قبل از ارائه ،خوندم و ترجمه کردم و …. بعدم رفتم ارائه دادم! یه بنده خدایی هم با ما بود یعنی دو تایی یه فصل بودیم اون بنده خدا از دوهفته پیش کارش رو شروع کرده بود و کتاب گرفته بود و مقاله خونده بود و … .
الان نمی‌دونم استاد چه نمره‌ای به کی میده ولی شواهد نشون میده که من نمره بیشتری می‌گیرم. تو یه درس پایگاه داده اوضاع خیلی بدتره! این بنده خدایی که صحبتش شد درس رو افتاده و من ۱۴٫۵ شدم. با این تفسیر که ما دسته جمعی فرم‌های بازبینی رو می‌نوشتیم و این بنده خدا می‌نشست مقاله‌ها رو خودش می‌خوند! بعد چون مقاله‌ها سنگین بودن برای خیلی‌هاشون فرم تحویل نداد، بهش هم گفتم یه چیزی بنویس‌ها زیر بار نرفت! تو همون درس این بنده خدا تک موند و افتاد با دخترها، بعد برداشتند هفته‌ای که هیچ کدوم کاری نکرده بودند انداختند گردن این!
یا تو موازی این نشست کد نوشت و کامپایل کرد ما هم همین طوری یه چیزی تحویل دادیم! خلاصه کنم داستان زیاد داریم! اصل قضیه این هست که اگه ملاک تلاش باشه این بنده خدا ۱۰۰ برابر من و خیلی‌های دیگه تلاش کرده، آیا عدالت اینه که ملاک تلاش باشه؟ البته نه! اما نمیشه ملاک عکس تلاش یا یه چیزی تو این مایه‌ها باشه! از طرفی فهمیدن تلاش هم سخته! چیزی که برای من واضح هست این هست که تلاش بی اثر نیست و جای دیگه اثرش رو نشون میده اما الان از دید یکی که ممکنه یه روزی استاد بشه، درد عجیبی حس می‌کنم از اینکه نمی‌دونم عدالت چیه و چه طوری باید پیاده بشه! باید کتاب عدالت اجتماعی داداشم رو در اولین فرصت بخونم، هر چند موقع صفحه‌آرایی و این چیزا خوندم ولی الان  فقط چیزهای گنگی ازش تو ذهنم دارم!
بگذریم این از تلاش و عدالت! اما یه موضوع دیگه که ذهنم رو مشغول کرده این هست که با این اوضاعی که داره پیش میره و اکثریت دارن همه چی رو سر هم می‌کنند، کسی نونش، مدرکش و … بدون مشکل میشه؟!؟ استاد درس رو سر هم میکنه! میده دانشجو درس بده و …،  باید کل هفته رو تو اتاقش باشه ، به زور میاد سر کلاس! پروژه رو هم نمی‌خونه، رو هوا نمره میده یا اگه خیلی خوب باشه میده به یه دانشجو که بخونه! دانشجو هم پروژه رو چرند تحویل میده! نمره میگیره و …! خدایا این طوری که نمیشه! یعنی همه‌مون همه‌چی‌مون مشکل داره! استغفرالله! خدا خودش به خیر کنه!