یه طرح اقتصادی!

امسال رو سال جهاد اقتصادی اسم گذاشتند و اول سال این طور گفتند که «… همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم که در عرصه‎ی اقتصادی با حرکت جهادگونه کار کنند، مجاهدت کنند، حرکت طبیعی کافی نیست، باید در این میدان حرکت جهشی و مجاهدانه داشته باشیم …» . در واقع در کنار حرف‎هایی که برای مسئولین زدند، از خود ملت هم خواستند که در عرصه اقتصادی جهاد کنند. خوب این جهاد ممکنه در نگاه اول افزایش تلاش به نظر برسه، اینکه اگه پارسال یه موقع‎هایی دست یه نیازمند رو می‎گرفتیم، امسال دست سه تا نیازمند رو بگیریم و سه نفر دیگه رو هم به این کار تشویق کنیم و مثلا نیازمندهای واقعی رو هم بهشون معرفی کنیم، اما این به نظرم خیلی که خوب اجرا بشه همون همت مضاعف و کار مضاعف هم نمیشه، یا شاید فوقش یه جهاد حداقلی، جهاد در واقع مبارزه با کاستی‎ها و بدی‎هاست، پس میشه گفت از هر کسی توقع میره تو عرصه اقتصادی سعی کنه بفهمه مشکل از کجاست و چطوری میشه حلش کرد و بعد برای حلش اقدام کنه، حالا یا خودش می‎تونه که حلش کنه یا اینکه با کمک دیگران حلش کنه یا حداقل مشکل رو بیان کنه و … . بزارید مثال بزنم، مثلا یه کشاورز می‎بینه فلان میوه خیلی گرون هست، شرایط کشتش هم تو اون منطقه‎ای که زندگی میکنه هست، اتفاقا زمین کشاورزی بیکار هم تو اون منطقه هست، حالا این اگه بیاد این میوه رو بکاره و با قیمت مناسب‎تر برسونه به دست مردم در حد خودش جهاد اقتصادی داشته، البته این می‎تونست همون کشاورزی معمول اون منطقه رو بکنه و به این نکته فکر نکنه که مثلا الان چی نیاز هست که در اون صورت کار اقتصادی کرده بود اما دیگه خیلی صورت جهادی نداشت، حالا این کشاورز می‎تونه فقط نیاز بازار منطقه خودش رو ببینه، می تونه نیاز کشور رو ببینه، می‎تونه هم اصلا به صادرات فکر کنه!البته هر کسی در جایگاه خودش و در اون حدی که دید و اطلاعات و امکانات و … داره.
بگذریم! از موضوع اصلی که می‎خواستم در موردش بنویسم خیلی دور شدم! من یه طرح اقتصادی یا بهتر بگم یه طرح کسب و کار تو ذهنم دارم که حدود یک سال و خورده‎ای میشه که مطرحش کردم و با دوستان هم هر موقع روش صحبت کردیم همه موافق بودند که طرح در صورتی که ابزار اجراش باشه و اجرا بشه، طرح با بازده خیلی خوبی خواهد بود. الان بخوام در مورد طرح صحبت کنم نه شرایطش هست و نه این جا جاش هست که من بیام این طرح رو توضیح بدم اما در این حد بگم که مثلا فراسو اگه این طرح کسب و کار رو داشت و دست به کار فروشگاه‎های لاوان شده بود، الان این فروشگاه‎ها وضعیت خیلی متفاوتی داشتند، در واقع راهکار مشکل فروشگاه‎های لاوان رو من تو این طرح خودم می‎بینم، البته خیلی هم احتمال اینکه من اشتباه فکر کنم کم نیست! ولی خوب فعلا که من فکر میکنم اونا اشتباه فکر میکنند!
بازم بگذریم! این طرح تهش این هست که کلا بازار کامپیوتر رو تحت تاثیر خودش قرار میده و به سمت و سوی دیگه‎ای می‎بره! در واقع این مدتی که من تو بازار بالا و پایین رفتم، دیدم که مشکل بازار چی هست و چی باعث بالا و پایین شدن عجیب و غریب و بی دلیل قیمت‎ها و لطمه خوردن برخی فروشندگان و خریداران میشه و … و این طرح این موضوع رو تا حد خیلی خوبی می‎تونه حل کنه. حالا من از نقطه شروع این طرح شروع میکنم! شاید یکی پیدا شد که این طرح رو شروع کردیم و بعد تونستیم با هم ببریمش جلو و به نتیجه برسونیم، شایدم هم به سرم زد و تو یکی از این جشنواره‎های کارآفرینی و … طرح رو ارائه دادم.
خوب شروع این طرح چیزی نیست بیشتر از یه فروشگاه! یه فروشگاه که فعلا با توجه به زمینه‎ای که انتخاب کردیم، کار فروش لوازم جانبی رایانه رو انجام خواهد داد، پخش کننده‎های موسیقی، حافظه های همراه، ذخیره‎کننده های خارجی و … . برای شروع اما با توجه به طرح نیاز هست که محلی که این فروشگاه دائر میشه متعلق به مجموعه‎ای باشه که کار رو شروع می‎کنه، در واقع با یه مکان اجاره‎ای نمیشه این طرح رو برد جلو، مثلا شاید یه دفتر ۷۰ متری تو برج جهان‎نما یا یا یه واحد تو یکی از مجتمع‎‎های  چهارباغ بالا یا … . این دفتر یا واحد در واقع به اون خاطر اهمیت داره که همه تبلیغات و کارهایی که انجام میشه روی این مکان فیزیکی خواهد بود و بعدا عوض کردنش هزینه زیادی رو مجددا تحمیل میکنه. در کنار این مکان و دکوراسیون و … یه سرمایه اولیه نیاز هست برای تامین اجناس فروشگاه و یه سرمایه برای پیشبرد طرح اصلی، خوب بسته به میزان سرمایه‎ای که برای خرید دفتر در نظر گرفته میشه ، شاید بشه گفت شروع این طرح در حداقلی‎ترین شرایط ۱۰۰ میلیون سرمایه میخواد و البته اجرای انقلابی اون که احتمال ورود هر رقیبی قبل از عملی شدن طرح رو به صفر نزدیک کنه یه چیزی در حدود یک میلیارد تومن سرمایه میخواد! اما خوب اجرای این طرح به نوعی هم بیمه کردن سرمایه خواهد بود به این جهت که مادام و تقریبا در هر شرایط اقتصادی سود خواهد داد و هم سر و سامان دادن به وضعیت بازار کامپیوتر و حل مشکلات اون که سر جمع طرح رو هم از بعد سود مالی و هم از بعد سود معنوی حائز وجهه میکنه، نمی دونم شایدم باید زودتر بنویسمش و تو جشنواره‎ای چیزی شرکتش بدم و نشستن به این امید که یه روزی سرمایه‎اش تامین بشه یا اینکه سرمایه گذارش پیدا بشه فقط خراب کردن طرح و دادن فرصت رسیدن طرح به ذهن دیگران باشه.