خانه > فیلم > یتیم‌خانه ایران …

یتیم‌خانه ایران …

مدت زیادی بود که منتظر دیدن فیلم یتیم‌خانه ایران بودیم. به خاطر بودن بچه و اینکه هنوز نمیشه بردش سینما و اینکه میخواستیم یا سه‌شنبه بریم یا تو هفته که بتونیم از بلیت نیم بها استفاده کنیم، اما خوب نمی‌شد،‌ این بود که دیگه پنج‌شنبه و بدون تخفیف دیدیمش.
برای دیدنش رفتیم سینما سپاهان، چون تنها جایی بود تو اصفهان که اکران این فیلم رو داشت و البته برخلاف چیزی که تو تلویزیون گفته شد، سالن محدود و کم ظرفیت نبود و سالن نسبتا بزرگی تو طبقه همکف به فیلم اختصاص داده شده بود (شاید هم به خاطر همون گفته سالن رو عوض کردن)، اما محدود بودن نمایش فیلم به یک سینما تو کل اصفهان امکان دیدن فیلم رو از خیلی‌ها می‌گیره. به هر حال بالاخره تونستیم فیلم رو ببینیم.

yatinkhane

فیلم واقعا ارزش دیدن رو داشت و به مراتب فیلم قوی و خوبی بود. فارغ از اینکه این واقعیت تاریخی رو کسی بیان نکرده مثل بسیاری از وقایع تاریخی معاصر که به همت رسانه‌ها و تاریخ‌نگاران سرسپرده تحریف شدن و یا فراموش شدن و فارغ از اینکه اونچه در فیلم بیان شد چقدر واقعیت بود و چقدر نبود (که از نظر من بود)، فیلم قوی و دیدنی ساخته شده بود و اونچه فیلم نشون می‌دید کاملا برای افراد حال حاضر جامعه مصداق داشت و می‌تونست یه مقدار هشیاری بهمون بده که داریم نسبت به وطن و هم‌وطن چطور رفتار می‌کنیم، از بازاری گرفته تا روشنفکر و روشنفکرنما و تحصیلکرده و ….
بیشتر شرح دادن موضوع به نظرم لازم نیست و فقط میشه توصیه کرد به دیدن فیلم اما دو تا نکته به نظرم می‌رسه که باید گفته بشه:
۱- اونچه در این فیلم دیده میشه و در فیلم‌های دیگه که به تاریخ معاصر و حتی به هر زمان دیگه‌ای از تاریخ ایران می‌پردازن دیده نمیشه، پرداختن به مردم هست. فیلم مثل فیلم‌های دیگه تو شاه و درباره گیر نکرده و اوضاع مردم رو نشون میده و چقدر جای فیلم‌هایی از این دست برای دوران پهلوی خالی هست … و چقدر اگر واقعیت اون دوران به تصویر کشیده بشه فیلم‌ها تاثیرگذارتر خواهد بود ….
۲- جدا از وجه تسمیه فیلم، احساسی که تو فیلم به آدم دست میده، احساس یتیم بودن هست در غیبت امام (عج)، واقعا در غیبت امام (عج)، شیعه و ایران هر کدوم به نحوی یتیم هستند، که میشه چنین تحریف‌هایی تو تاریخ کرد و کشتن نصف مردم یک کشور رو کلا محو کرد، اون هم در فاصله تاریخی که هنوز عده‌ای از اون دوران زنده هستند و …. و البته احساس غرور به خاطر بودن حکومت فعلی و بودن مردم پشت نظام که باعث شده بخشی از اونچه در گذشته به سرمون اومده حالا تکرار نشه، هر چند که به خاطر یکدست نبودن مردم و ادامه پیدا کردن نسل خودخواه‌ها و خائن‌ها هنوز هم بلاهای زیادی داره سرمون میاد که بعدا تاریخ اون‌ها رو مشخص خواهد کرد …

Categories: فیلم Tags: